10 technicznych wskazówek przed rozmową kwalifikacyjną

with 1 komentarz

Twoje powodzenie na spotkaniu kwalifikacyjnym zależy w największym stopniu od Twoich kompetencji lub osobowości (w zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz), ale poniższe wskazówki są podstawą do tego, by się dobrze zaprezentować i wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcy.

Istnieje wiele wskazówek dotyczących tego, jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej. Internet pęka w szwach na temat tego typu informacji.

Zebrałam tu dla Ciebie najważniejsze.

Korzystaj 😉

1. Zbierz podstawowe informacje o firmie,

do której idziesz na rozmowę. Warto wiedzieć nie tylko, czym się zajmują, ale i jaką mają pozycję na rynku, od kiedy działają, a także jaką mają konkurencję.

Zastanów się także nad powodami: dlaczego ta firma jest dobrym pracodawcą? Dlaczego warto tam pracować?

2. Przeanalizuj ponownie ogłoszenie,

na które odpowiedziałeś. Zastanów się, o co może zapytać Cię rekruter w kontekście tego, co widnieje w polu Wymagania, a także Zakres obowiązków (więcej o tym, co można wyczytać z ogłoszenia pisałam TUTAJ).

3. Przejrzyj jeszcze raz swoje CV.

Wiem – przecież sam je pisałeś, więc wiesz, co w nim jest. Bądź jednak świadom, że jeśli pisałeś swój życiorys dawno – możesz zwyczajnie nie pamiętać, o czym w nim wspomniałeś, a co pominąłeś. Podobnie, jeśli masz kilka wersji swojego CV, bo starasz się o różne stanowiska i redagujesz swoje CV pod kątem konkretnych wymagań, pomijając to co nieistotne w danej sytuacji. Możesz nie kojarzyć, którą wersję wysłałeś do tego konkretnego pracodawcy.

4. Przeanalizuj oferowane warunki, zawarte w ogłoszeniu.

Może być to dobry punkt wyjścia do przygotowania sobie pytań do pracodawcy (przykładowe pytania, które warto zadać pracodawcy znajdziesz TU). Zastanów się, co chciałbyś wiedzieć o stanowisku, firmie, wynagrodzeniu, perspektywach rozwoju w tej pracy.

5. Zastanów się, jakiego wynagrodzenia oczekujesz od pracodawcy.

Sprawdź, jakie są stawki na stanowisku, o które się ubiegasz. Oceń realnie swoje kompetencje i doświadczenie, a także odpowiedz sobie uczciwie na pytanie, czy możesz być konkurencyjny dla pozostałych kandydatów do tej pracy.

6. Przygotuj przykłady popierające Twoje umiejętności, sukcesy, Twoje mocne strony.

Jakie masz uzasadnienie tego, że jesteś dobrym kandydatem?

7. Weź ze sobą swoje CV.

Pracodawcy najczęściej będą mieli je pod ręką, ale może zdarzyć się inaczej. Jeśli chcesz – weź ze sobą również wydrukowane ogłoszenie, a które aplikowałeś. Możesz spojrzeć jeszcze na nie przed samym spotkaniem.

8. Zadbaj o schludny ubiór.

– dostosowany do stanowiska i firmy, do której aplikujesz. Nie przesadzaj z makijażem. Ważne, by wyglądać profesjonalnie. Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna ma charakter formalny.

9. Jeśli w drodze na spotkanie okazuje się, że nie zdążysz na czas

– zadzwoń do firmy i uprzedź o tym oraz przeproś. Również jeśli z jakichś powodów nie możesz jednak przybyć na rozmowę – koniecznie skontaktuj się z pracodawcą, wytłumacz i poproś o przełożenie spotkania. Najgorsze, co możesz zrobić to po prostu nie pojawić się na umówionym spotkaniu. W sytuacji, gdy zdecydujesz się zrezygnować z udziału w rekrutacji – zadzwoń przed umówionym spotkaniem i poinformuj firmę. To jedyne uczciwe podejście 😉

10. Podczas rozmowy:

– Odpowiadaj na pytania wyczerpująco. Nie ma nic gorszego niż odpowiadanie jednym albo kilkoma słowami na tzw. pojemne pytanie, ponieważ rekruter musi wtedy sam dopytywać, powtarzać pytania.

– Mów na temat. Nie zagłębiaj się w nieistotne szczegóły. Pracodawcę interesują najważniejsze kwestie z punktu widzenia Twoich umiejętności.

– Staraj się ograniczać ilość potocznego słownictwa w swoich wypowiedziach.

– Nie mów źle o poprzednich pracodawcach. Jeśli osoba rekrutująca pyta Cię o poprzednie zatrudnienia i musisz powiedzieć o powodach rozstania się, mów prawdę, ale nie krytykuj nadmiernie poprzedniego szefa.

– Siedź prosto i raczej swobodnie, ale pamiętaj, że jesteś w sytuacji o charakterze formalnym.

Okaż entuzjazm. Uśmiechaj się – bo to sprawia, że Twój rozmówca obdarza Cię większą sympatią, przyjemniej mu się z Tobą rozmawia, a przez co ocenia Cię lepiej.

To najważniejsze bazowe kwestie. Jednak praktyka pracy rekrutera wskazuje, że wielu kandydatów nie pamięta o tych podstawach.

A są to rzeczy niezbędne, aby zapewnić Twojemu rozmówcy komfort w poznawaniu Cię podczas spotkania kwalifikacyjnego.

A czy nie to właśnie chodzi – by pracodawca mógł Cię poznać i podjąć dobrą decyzję po rozmowie? 😉

#rozmowakwalifikacyjna

Powodzenia!

Agnieszka


ODBIERZ BEZPŁATY MATERIAŁ: Jak przestać odkładać i być zdyscyplinowaną w działaniu?
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia wiadomości drogą e-mail.
Otwieram w kobietach odwagę i daję im narzędzia do tego, by działały skutecznie i z pewnością siebie!
Zobacz 2-częściowe szkolenie (nagranie video + mini ebooka z ćwiczeniami), które pomoże Ci zbudować samodyscyplinę! Dołącz tym samym do mojego newslettera, w którym dzielę się materiałami rozwijającymi kluczowe kompetencje miękkie. Wysyłam w nim tylko wartościowe treści. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć 🙂

Jedna odpowiedz

  1. Marek
    | Odpowiedz

    W sumie nic odkrywczego… ale zebrane w jednym miejscu – mogą być całkiem przydatną ściągawką chwilę przed rozmową.
    Nie wiem – tak nawiasem mówiac – dlaczego ludzie nie informują o nieobecności na rozmowie. Wiem że zdarza się że nie informują, ale totalnie tego nie rozumiem.

Zostaw Komentarz