Jak zadbać o swój rozwój zawodowy?

with Brak komentarzy
super inteligencja emocjonalna agnieszka żmuda

Praca może dać Ci wiele. Możesz się w niej rozwijać kompetencyjnie, jak również wzrastać jako człowiek. Możesz brać z niej przeróżne doświadczenia, uczyć się, realizować to, co dla Ciebie ważne. Praca wpływa również na standard Twojego życia.

Satysfakcja zawodowa to nic innego jak poczucie, że Twoje potrzeby są zaspokajane, w związku z czym doświadczasz pozytywnych emocji i czujesz spełnienie.

Satysfakcja z pracy jest kluczowa z kilku powodów. Po pierwsze dowiedziono, że wiąże się z efektywniejszym wykonywaniem obowiązków (z produktywnością).

Po drugie, doświadczana satysfakcja przekłada się na wyższe poczucie jakości życia (innymi słowy: wyższe zadowolenie z życia).

Od czego zależy satysfakcja z pracy?

Badania wskazują, że są pewne czynniki, które mają istotny wpływ na poczucie satysfakcji z pracy. Oto one:

1. Osiąganie sukcesów. Osoby, które uzyskują wysokie wyniki w swojej pracy są bardziej z niej zadowolone. Dzieje się tak, bo mają poczucie sprawstwa, poczucie kompetencji, stają się pewniejsze siebie, zwiększa się ich pozycja, umacnia samoocena. Praca zaspokaja w ten sposób szereg potrzeb związanych z samorealizacją oraz buduje poczucie własnej skuteczności i wiarę w siebie.

2. Wykonywanie interesującej pracy. Pracowników, dla których ich obowiązki są ciekawe, cechuje większe zadowolenie zawodowe. Interesująca praca sprzyja poczuciu rozwoju, zaangażowaniu, pozytywnym emocjom oraz stanom flow (przepływu) - który sprawia, że człowiek pochłonięty swoimi obowiązkami tak się z nimi utożsamia, że traci poczucie czasu i pracuje w całkowitej koncentracji.

3. Poczucie sensu. Osoby dostrzegające sens w swojej pracy widzą jej wartość dla siebie oraz dla innych ludzi. A to przekuwa się w ich zaangażowanie. Obecnie mówi się, że poczucie sensu jest jednym z najważniejszych czynników wspierających satysfakcję. Jest również kluczowe dla motywacji.

4. Poczucie celu. Cel nadaje kierunek działaniom. Wpływa też na poziom motywacji. Świadomość tego, że Twoja praca jest częścią większej całości, która ma jakiś cel - sprzyja zarówno motywacji, jak i docenianiu wartości swojej pracy. Ponadto każdy potrzebuje własnego, osobistego celu, do którego dąży - też w sferze zawodowej. Posiadanie celu i jego realizacja zdecydowanie wpływa na satysfakcję.

5. Informacja zwrotna na temat wykonanej pracy. Brak takiej informacji powoduje niepewność, napięcie. Pracownik nie wie, czy jego praca przynosi pożądane rezultaty, czy też nie. Nie może się też w pełni rozwijać - gdyż rozwój to również nauka na swoich błędach, a te nie są mu wskazywane. Rzetelna informacja zwrotna to potężne narzędzie umożliwiające rozwój, a przez to i sprzyjające satysfakcji.

6. Zadbanie o bieżące, drobne zadania. Osoby, które nie mają zaległości w postaci rutynowych obowiązków (czyli nie gromadzą góry rzeczy do zrobienia) odczuwają więcej satysfakcji ze swojej pracy.

7. Poczucie kontroli, decyzyjność, odpowiedzialność. Te 3 kwestie pozwalają na to, by czuć się kompetentnym, by mieć wrażenie, że to, co się robi ma znaczenie i że jest się ważnym w swojej pracy.

8. Złożoność i różnorodność pracy. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, aby praca stawiała przed Tobą wyzwania. By czasem było trudno - ale na miarę Twoich możliwości. Osoby, którym zależy na doświadczaniu satysfakcji zawodowej cenią sobie wymagające obowiązki. Wtedy mają poczucie rozwoju i kompetencji.

Wymienione czynniki dotyczą określonych potrzeb, związanych z rozwojem zawodowym, samorealizacją, samoskutecznością czy poczuciem własnej kompetencji.

Ich realizacja lub jej brak może powodować różne emocje - ważne dla Twojego szeroko pojętego zadowolenia z pracy.

Skąd właściwie bierze się satysfakcja?

Bardzo ważna jest świadomość, że satysfakcja bierze się z poczucia zaspokojonych potrzeb i zaopiekowanych wartości. Tak naprawdę mało istotne jest, czy rzeczywiście rozwijasz się na swoim stanowisku, albo czy rzeczywiście realizujesz swój potencjał. Dla doświadczania emocji ważne jest to, co Ty myślisz, jak widzisz i interpretujesz to, co się dzieje.

Jak powiedział G. Chapman: Sukces to najlepsze wykorzystanie tego, kim jesteś i czym dysponujesz. A jeśli Twoja praca "klei się" z Tobą: widzisz w niej wartość, lubisz ją i możesz się w niej rozwijać - to z pewnością pozwala ona na realizację Twoich możliwości, zdolności, szeroko pojętego potencjału. Wtedy jest szczęście. Wtedy jest sukces.

Dlaczego wybór właściwej ścieżki kariery jest trudny?

Wybór tego, co chcesz robić, jest niezwykle trudny, bo składa się na niego wiele czynników: tych związanych z Tobą, jak i Twoim środowiskiem oraz innymi okolicznościami, np. rynkiem pracy.

Paradoksalnie - czasem okoliczności zewnętrzne znamy lepiej niż to, czego sami szukamy i potrzebujemy, w czym się najlepiej wyrażamy i co ma dla nas sens.

A tu chodzi tak naprawdę o Cebie: o to, jaka jesteś, czego potrzebujesz, co cenisz, co umiesz, a także kim chcesz być, gdzie chcesz dojść, czego chcesz się nauczyć? W czym chciałabyś się realizować?

To są bardzo trudne pytania. trudne, wymagające. I tylko garstka ludzi decyduje się odpowiedzieć sobie na nie. A szkoda! Bo właśnie te odpowiedzi mają decydujący wpływ na dobre wybory i dają duże możliwości. Samoświadomość to potężny zasób!

 

Checklista przydatnych pytań, które pomogą Ci znaleźć potrzebne odpowiedzi:

Czym dysponuję?

  • co umiem?
  • co jest kluczowe w moich dotychczasowych doświadczeniach?
  • jakie mam poczucie własnej skuteczności?

Jaka jestem i co mogę?

  • co jest dla mnie ważne w pracy?
  • co mnie cechuje?
  • jakie są moje talenty?
  • jakie mam przekonania o sobie i innych, o pracy?
  • jaka jest moja pewność siebie?
  • co mnie motywuje?
  • co lubię?

Czego potrzebuję i co zrobię?

  • jakie konkretnie cele sobie postawić?
  • nad czym potrzebuję popracować?
  • w co zainwestować swój czas i pieniądze?
  • dokąd chcę dojść?
  • kim chcę zostać?
  • jaka chcę być?
  • czego chcę się nauczyć?
  • jakie pierwsze kroki podejmę?
  • jakie konkretne działania przede mną?

Wiem. To dużo trudnych pytań.

Dlatego zebrałam to co najważniejsze w jednym miejscu.

Z wiedzy psychologa,

z mojego doświadczenia rekruterskiego

oraz ze znajomości narzędzi coachingowych

powstał e-book Rozwój zawodowy krok po kroku, który w przystępny sposób pomaga znaleźć te właściwe odpowiedzi.

Umieściłam w nim wiele wskazówek związanych z tym, co wziąć pod uwagę zarówno przy wyborze swojej ścieżki zawodowej, jak i decydowaniu o jej dalszym kierunku.

Ćwiczenia coachingowe poszerzą Twoją perspektywę, pomogą zidentyfikować Twoje zasoby i możliwości, pozwolą Ci podsumować i uporządkować dotychczasowe doświadczenia oraz określić Twoje umiejętności i kompetencje. a także ocenić rzeczywistość, w której się znajdujesz.

A wszystko po to, by dokonać dobrych decyzji w temacie swojego rozwoju zawodowego.

Zobacz TUTAJ, co jest w e-booku i co sprawia, że jest on pomocny w projektowaniu swojej przyszłości.

PS. Tylko do końca września trwa przedsprzedaż e-booka (można go kupić w niższej cenie).

3 pakiety

E-book występuje w 3 pakietach (dołączone są również inne materiały wspierające rozwój zawodowy). Wybierz coś dla siebie!


Rozwój potrzebuje zmian.

Zmiany myślenia, zmiany działania, zmiany postawy.

Czasem zmiany pracy.

Jakie zmiany?

To zależy. Nie ma dwóch takich samych sytuacji i dwóch takich samych ludzi. Więc nikt nie udzieli Ci odpowiedzi na pytanie, jakiej zmiany (zmian) potrzebujesz. Odpowiedzieć musisz sobie samodzielnie, mając na uwadze zarówno wiedzę o swojej aktualnej pracy, przynajmniej częściowo o rynku pracy, no i oczywiście o sobie (to jest kluczowe).

Zadbaj o swoją pracę. Zadbaj o siebie!

Zastanów się i daj znać w komentarzu: które czynniki satysfakcji zawodowej możesz już odhaczyć - w miejscu w którym jesteś?

Agnieszka


 

Zostaw Komentarz