Jak zidentyfikować to, co możesz uznać za swoją mocną stronę?

with Brak komentarzy

Zewsząd płyną rady: oprzyj się na swoich mocnych stronach. Wykorzystuj w pracy swoje zalety. Rekruterzy również pytają nieustanie na rozmowach kwalifikacyjnych o silne strony.

I to rzeczywiście jest ważne, aby wiedzieć, czym się możesz pochwalić, w czym jesteś dobra, co stanowi u Ciebie mocne obszary.

Cała sztuka polega na tym, żeby wiedzieć, jak je znaleźć i jak o nich mówić.

Sprawdź, jakimi sposobami możesz zidentyfikować swoje mocne strony!

Czym naprawdę są mocne strony?

Za Marcusem Buckinghamem można powiedzieć, że:

Twoją mocną stroną jest takie działanie, która sprawia, że czujesz się silna. To działanie, które wykonujesz w sposób spójny i ma ono wysoką jakość.

Nie sposób nie zauważyć, że nie mówimy tu o Twoich cechach, ale o działaniach. Głównie dlatego, że mocne strony czy talenty widać po tym, co robisz i jak to robisz. Tak więc przejawiają się w działaniu i dają jakiś rezultat.

Oznaki silnej strony

W swojej książce Wykorzystaj swoje silne strony M. Buckingham wskazuje 4 „objawy”, po których możesz poznać, że określona aktywność jest Twoim talentem.

1. Osiągnięcia i samoskuteczność

– czyli otrzymywanie wysokich rezultatów swoich działań. Poczucie własnej skuteczności buduje się na doświadczeniach związanych z tym, że widzisz, że jesteś w czymś dobra oraz inni Ci o tym mówią. Obiektywnie również masz potwierdzenie swoich osiągnięć.

To najlepszy wskaźnik istnienia mocnej strony.

2. Instynkt 

– czyli po prostu ciągnie Cię do pewnych aktywności, chcesz je wykonywać. Masz taką wewnętrzną potrzebę.

3. Rozwój

– czyli z jednej strony widzisz, że wykonując daną czynność, nie sprawia Ci ona problemu. Przychodzi Ci z łatwością zrealizowanie danej rzeczy. Z drugiej strony uczysz się szybko zadań tego rodzaju. Chcesz się rozwijać w tym zakresie, interesuje Cię to i potrafisz się na tym długo koncentrować.

Jeśli jest chęć do zaangażowania się w określoną aktywność i masz swoje oczekiwania w stosunku do niej – napędza to Twoje możliwości rozwoju i osiągnięć w jej zakresie.

4. Zaspokojone potrzeby

Dana aktywność, w której czujesz się dobrze, sprawia, że doświadczasz później – po jej zakończeniu – pozytywnych emocji, takich jak satysfakcja, radość, duma. Mimo, że możesz być zmęczona po jej wykonaniu – jesteś szczęśliwa. 

Pozytywne emocje świadczą o tym, że nasze określone potrzeby zostały zaopiekowane. Co oznacza, że potrzeba Ci tej aktywności dlatego, że coś Ci ona daje. Coś zaspokaja. A to zaspokojenie budzi pozytywne emocje.

Jak mówić o swoich mocnych stronach?

Dla przykładu:

Jak widzisz to, że jesteś sumienna i dokładna to jeszcze nie wyczerpuje tematu. Twoją mocną stroną może być to, że:

umiesz precyzyjnie zaplanować sobie realizację złożonego zadania i rzetelnie wykonać je krok po kroku, nie zapominając o detalach tak, że w efekcie wykonujesz terminowo i kompleksowo zleconą pracę.

Czujesz się dobrze, w tym, żeby zadbać o każdy szczegół.

A ta dbałość o detale sprawia Ci przyjemność i widzisz w niej wartość – co przekłada się na wysoką jakość Twojej pracy.

To jest mocna strona.

Zobacz, że mamy tu kilka elementów:

 • cecha (sumienność, dokładność);
 • umiejętności (planowanie, zapewne też monitorowani działania czyli sprawdzanie, czy wszystko idzie zgodnie z planem);
 • zaangażowanie (przyjemność z dbałości o szczegóły);
 • wartości (praca, dbałość o jakość, o wywiązanie się ze zleconego zadania).

To jest konkret. To bardzo przydatna samoświadomość, kiedy wiesz:

 • w jakich sytuacjach czujesz się mocna w wykonywaniu zadań,
 • czego one dotyczą,
 • jak je realizujesz,
 • jakie umiejętności wykorzystujesz,
 • co sprawia, że się w nie angażujesz,
 • dlaczego to dla Ciebie ważne, by je wykonać i co one dają Tobie i innym (co w nich jest kluczowe z punktu widzenia ich wartości, którą Ty widzisz),
 • jakie rezultaty otrzymujesz.

Co daje Ci świadomość Twoich talentów?

Świadomość Twoich mocnych stron może wnieść Twoją pracę na wyższy poziom (a o rozmowie rekrutacyjnej nie wspomnę!), dzięki temu, że będziesz wiedziała, w czym jesteś silna, co umiesz, w jakich obowiązkach możesz się odnajdywać i w jakiej pracy będziesz się spełniać.

Nie zawsze jest tak, że w swojej pracy możesz negocjować obowiązki do wykonania i dążyć do tego, by robić więcej rzeczy, w których czujesz się mocna. Ale warto zastanowić się, czy na pewno nie masz takich możliwości tu, gdzie pracujesz.

A jeśli masz – spróbuj więcej uwagi poświęcać temu, co Ci świetnie wychodzi i sprawia Ci większą przyjemność. 

Zwróć uwagę – podczas pracy – które obowiązki przychodzą Ci łatwiej, są dla Ciebie przyjemniejsze i wykonujesz je lepiej.

Zrób listę takich czynności.

Wyciągnij wnioski i zastanów się, co możesz z tym zrobić.

Kiedy nie wykorzystujesz w pracy tego, co w Tobie mocne…

To kiepska sytuacja. Jeśli porządnie przyjrzałaś się temu, czym się zajmujesz i nie widzisz dla siebie nadziei w miejscu, w którym jesteś, a z drugiej strony zrobiłaś analizę innych aktywności, w których czujesz się silna i masz ich świadomość – to myślę, że warto poszukać czegoś, co będzie zgodne z Twoimi atutami. Gdzie będziesz mogła się naprawdę rozwinąć i zrobić to z przyjemnością.

Na koniec piękna myśl, którą gdzieś kiedyś wyczytałam:

Kiedy robimy rzeczy, które są zgodne z naszymi mocnymi stronami – jesteśmy bardziej sobą.

Bardzo zgadzam się z tym zdaniem. 

Bo kiedy masz szansę bardziej realizować siebie, jeśli nie w sytuacji, w której możesz robić to, co lubisz, w czym widzisz wartość i co Ci wychodzi? 🙂

Takich sytuacji życzę Ci jak najwięcej!

Daj znać w komentarzu, czy znasz swoje mocne strony i czy łatwo jest Ci o nich myśleć czy mówić.

Agnieszka


Odwiedź też mój fanpage TUTAJ, na którym dzielę się inspiracjami, pomysłami oraz wskazówkami na temat pewności siebie w rozwoju zawodowym i nie tylko 🙂


"Produktywność w pracy. 13 zasad, dzięki którym Twoja praca będzie efektywna!"
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia wiadomości drogą e-mail.
Bezpłatny e-book i zaproszenie do newslettera
Właśnie dołączasz do mojego newslettera. Sama nie lubię spamu, więc w ramach newsletera będę wysyłać do Ciebie tylko wartościowe treści: głównie powiadomienia o nowych wpisach na blogu oraz inne informacje służące Twojemu rozwojowi. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

Zostaw Komentarz