Kiedy nie masz pomysłu na siebie – czyli co robić, kiedy nie wiesz, czego chcesz

with 1 komentarz

Znasz ten stan, kiedy nie wiesz, co mogłabyś robić?

Masz wrażenie, że stoisz w miejscu i marnujesz czas?

Chcesz się rozwijać, ale nie wiesz, w którą stronę iść?

Osoby, które nie mają pomysłu na to, co mogłyby ze sobą zrobić w przyszłości, jakie cele zawodowe przed sobą postawić, w którym kierunku pójść – często mają nadzieję, że psycholog, doradca zawodowy, coach czy doradca rozwoju osobistego powie, doradzi lub wskaże sposób na odnalezienie swojej drogi.

Sposoby są.

Ale samodzielnie trzeba je wprowadzić w życie.

Podjąć wysiłek, działanie. Nie czekać na olśnienie.

Niezdecydowanie ma różne oblicza

Czasem ludzie nie wiedzą, co wybrać z puli jakichś opcji. Wiedzą, że interesują je np. nauki społeczne, ale… trudno im zdecydować, co konkretnie. Inni nie mają zielonego pojęcia, w którym kierunku pójść. I to jest ta trudniejsza sytuacja. Trudniejsza, bo opcji jest w zasadzie… nieskończenie wiele.

3 sposoby na to, żeby coś postanowić

Postanowić, a przynajmniej podjąć jakieś działania.

1. Bądź otwarta na nowe doświadczenia

Próbuj różnych możliwości. Szukaj możliwości. Korzystaj z okazji. 

Zastanawiam się czasem, jakim sposobem osoby szukające swojej drogi zawodowej chcą ją znaleźć dumając i tylko dumając o niej. Siedząc na kanapie.

Prawda jest taka, że niewielu udaje się wymyślić dla siebie zawód czy pracę. To jest najczęściej decyzja, która bazuje na tym, czego do tej pory człowiek doświadczył, czego się nauczył, co mu się podobało, co nie, w czym widzi sens, do czego go ciągnie.

Im więcej masz doświadczeń – tym łatwiej Ci podejmować decyzje o kolejnych działaniach. A kolejne działania prawdopodobnie przybliżą Cię do konstruktywnych, dobrych dla Ciebie decyzji.

Podejmowanie decyzji to wyższy proces poznawczy. Żeby go wykonać, potrzebujesz mieć materiał, którym będziesz operować i na którym go przeprowadzisz. Im więcej materiału (czyli informacji, wiedzy) posiadasz – tym masz więcej danych potrzebnych do podjęcia trafnych decyzji.

Z mojego doświadczenia

Są ludzie, którzy nie posiadali wielu informacji o sobie, rynku, zawodach – a podjęli szybkie, ale bardzo dobre dla siebie decyzje. To są szczęściarze! I sama do nich należę. Zdecydowałam, że będę psychologiem w V klasie podstawówki. Potem zbierałam dane, ale wszystkie analizy potwierdzały mi, że to dobry kierunek 😉 I okazał się dla mnie najlepszy!

Ale po studiach nie było tak łatwo. Nie wiedziałam, jaką drogą zawodową mam iść. I dlatego zbierałam już podczas studiów różne doświadczenia w formie pracy, wolontariatu czy praktyk: od zajęć z osadzonymi w więzieniu, przez pracę z dziećmi z trudnościami szkolnymi, kierowanie placówką wsparcia dla dzieci w zakresie profilaktyki patologii społecznej, doradztwo zawodowe dla młodzieży, pracę naukowo-dydaktyczną na uczelni, na pracy w HR i rekrutowaniu pracowników skończywszy. Nie tylko doświadczenia zawodowe dały mi dużo. Także szkolenia, warsztaty, projekty, w których brałam udział. Z nich wyłonił się pomysł na coaching i prowadzenie bloga 🙂

Próbując nowych doświadczeń zobaczysz, co Ci się podoba, a co w ogóle Ci nie odpowiada. Nawet jeśli nie znajdziesz od razu czegoś idealnego dla siebie – być może uda Ci się odnaleźć kierunek, w którym powinnaś dalej szukać.

2. Zastanów się, w czym jesteś dobra

Twój pomysł na siebie powinien dotyczyć czegoś, w czym jesteś mocna. W czym czujesz się silna. Potrzebujesz oprzeć się na swoich atutach, umiejętnościach, na tym, z czym sobie radzisz lub masz duży potencjał by nauczyć się dobrze sobie z tym radzić. I – bardzo ważne – co będziesz lubiła! To może być coś zupełnie nowego dla Ciebie, czego wcześniej nie robiłaś. Ale koniecznie zastanów się, przetestuj, czy masz dużą szansę stać się w tym kompetentna i co będzie sprawiało Ci przyjemność.

Jeśli chcesz znaleźć pomysł na siebie i go z powodzeniem, szczęśliwie realizować – potrzebujesz, aby ten pomysł dotyczył tego, w czym się odnajdziesz!

Po co realizować coś, w czym nie będziesz dobra i nie sprawia Ci frajdy…?

(zobacz kurs Pewność siebie jest kobietą!, w którym możesz przepracować krok po kroku swoje mocne strony i wszystko to, co wspiera pewność siebie)

3. Sprawdź, co jest dla Ciebie ważne

Pomysł na siebie z zasady powinien Cię motywować do działania, napełniać energią, wiarą w siebie i swoje możliwości. Ale może się to stać jedynie wtedy, gdy będzie on dotyczył czegoś, w co wierzysz, do czego jesteś przekonana. 

Dlatego bardzo zachęcam Cię do przyjrzenia się swoim wartościom, czyli temu, co ma dla Ciebie sens, co ma znaczenie. Do czego jesteś przekonana, że jest ważne. 

Jeśli będziesz wierzyć w swój pomysł na siebie: że jest dla Ciebie wartościowy, że niesie sens na przyszłość, będziesz bardziej zaangażowana w jego realizację. Badania dowodzą, że jeśli wierzymy w to, co robimy, angażujemy do pracy więcej obszarów mózgu, dzięki czemu nasze działanie staje się o wiele bardziej efektywne!

Co jest niezbędne do znalezienia pomysłu na siebie?

3 wymienione przeze mnie sposoby na szukanie pomysłu na siebie mają wspólną bazę, którą jest pewność siebie.

Wyraża się ona oczywiście w zdecydowanym działaniu. A to, jaka jesteś na zewnątrz – w swoim zachowaniu – odzwierciedla to, co dzieje się w środku. Odzwierciedla taką wewnętrzną pewność siebie, zbudowaną na solidnych fundamentach samoakceptacji, wiary w siebie czy poczuciu własnej skuteczności. Taka solidna, zdrowa, wewnętrzna pewność siebie może być puntem wyjścia dla znalezienia i zdecydowanej realizacji pomysłu na siebie i własnego rozwoju.

Jak zbudować prawdziwą pewność siebie?

Na pewność siebie składa się wiele elementów. Choć są takie, które mają największe znaczenie. Są to bez wątpienia między innymi samoakceptacja, samoświadomość, samoskuteczność, gotowość do działania. 

Jeśli przepracujesz sobie sama dla siebie różne obszary Twojego życia, nazwiesz i uporządkujesz to, co o sobie wiesz i myślisz oraz nauczysz się bazować na tym, co w Tobie mocne i co ma dla Ciebie znaczenie – zbudujesz zdrową, zdecydowaną pewność siebie. A ona pozwoli Ci znaleźć swoje cele i je realizować!

Dowiedz się, jakie są 4 kroki do pewności siebie w stawianiu celów i realizacji działań, czyli czego potrzebujesz, by znaleźć pomysł na siebie.

Odbierz link do bezpłatnego szkolenia, gdzie poznasz najważniejsze elementy, niezbędne do wyznaczenia kierunku dla siebie:

Daj znać w komentarzu, czy masz już swój pomysł na siebie i czy go realizujesz 🙂

Agnieszka


"Produktywność w pracy. 13 zasad, dzięki którym Twoja praca będzie efektywna!"
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia wiadomości drogą e-mail.
Bezpłatny e-book i zaproszenie do newslettera
Właśnie dołączasz do mojego newslettera. Sama nie lubię spamu, więc w ramach newsletera będę wysyłać do Ciebie tylko wartościowe treści: głównie powiadomienia o nowych wpisach na blogu oraz inne informacje służące Twojemu rozwojowi. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

Jedna odpowiedz

  1. Ilona
    | Odpowiedz

    Fajny tekst. Ciekawy.Dzięki

Zostaw Komentarz