5 metod, dzięki którym skupisz się na sprawach ważnych

with 6 komentarzy

Codziennie masz do zrobienia górę zadań. I w domu, i w pracy. Chcesz widzieć efekty, mieć dobre rezultaty. Dbać o to, co najważniejsze. I do tego mieć czas na inne rzeczy. Bo jeśli zrobisz to, co najważniejsze – wtedy to co mało ważne możesz odpuścić (to też sztuka – umieć odpuszczać 😉 ).

A i czasu zrobi się jakoś więcej. I efekty będą widoczne.

5 skutecznych metod, które pomogą Ci znaleźć więcej czasu na to, co naprawdę ważne:

1. MIT (most important tasks – czyli najważniejsze zadania)

Każdego dnia wyznacz sobie 3 zadania / aktywności, które będą dla Ciebie najważniejsze. Zadbaj o nie w pierwszej kolejności. Możesz też wyróżnić spośród nich jedno, które będzie absolutnym priorytetem. MIT to Twoja misja na każdy dzień. Niektórzy nadają nawet tytuły kolejnym dniom – tematycznie, w nawiązaniu do tego, co dziś mają do zrobienia.

2. Dokonuj świadomych wyborów

Po prostu. Miej świadomość, że przy wielu sprawach do załatwienia, możliwości skorzystania z wielu opcji – musisz dokonywać wyborów. Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy decydujesz się na wykonanie konkretnych działań, inne będą musiały albo poczekać, albo zostaną niezrealizowane. Kiedy wiesz, co jest dla Ciebie priorytetem – np. jakiś określony cel – miej na uwadze, by angażować się w pierwszej kolejności w to, co go dotyczy.

3. Zasada pareto – czyli nierównomiernej dystrybucji

W myśl tej zasady 20% Twoich aktywności generuje 80% Twoich wyników. Zastanów się teraz, które 20% Twoich działań jest najbardziej produktywne? Z czego masz największe efekty? Postaw na te aktywności. Rób to, co najważniejsze. Nie sztuką jest robić wszystko. Sztuka to pracować mądrze.

4. Skoncentruj się

Sprawdzaj pocztę elektroniczną / social media wtedy, gdy już skończysz najważniejsze zadania. Nigdy przed ich rozpoczęciem. E-maile czy innego rodzaju wiadomości kierują naszą uwagę na to, co jest związane z innymi osobami, nie na najważniejsze działania, które potrzebujesz wykonać. Najważniejsze to skupić się. Jak powiedział S. Jobs – Koncentracja to umiejętność mówienia nie.

5. Jeśli Ci się nie chce – po prostu zacznij

Potrzebujesz zrobić prezentację. Napisać artykuł. Przygotować raport. Napisać sprawozdanie. Wysłać zamówienie. Po prostu usiądź do komputera i zacznij to robić. Gwarantuję Ci, że praca pójdzie pełną parą 😉 Wystarczy, że już otworzysz tego Worda / Excela czy co tam masz do zrobienia. Podobnie jest z innymi aktywnościami. Nie chce Ci się biegać – mimo, że obiecałeś sobie, że będziesz trenować. Włóż dres i buty i wyjdź przed dom. Jeśli już będziesz na dworze – z pewnością nie zawrócisz 😉

6* Planowanie w kwadracie – moje ulubione narzędzie, o którym pisałam TUTAJ.

Metod zarządzania czasem jest wiele. Całe mnóstwo! Korzystaj z nich. Bo cóż jest cenniejszego niż czas?

O innych kompetencjach i o tym, jak je rozwijać, poczytasz tutaj: #kompetencje

A inne metody wzmacniające efektywność osobistą znajdziesz tu: #efektywnośćosobista

Agnieszka

ODBIERZ BEZPŁATY MATERIAŁ: Jak przestać odkładać i być zdyscyplinowaną w działaniu?
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia wiadomości drogą e-mail.
Otwieram w kobietach odwagę i daję im narzędzia do tego, by działały skutecznie i z pewnością siebie!
Zobacz 2-częściowe szkolenie (nagranie video + mini ebooka z ćwiczeniami), które pomoże Ci zbudować samodyscyplinę! Dołącz tym samym do mojego newslettera, w którym dzielę się materiałami rozwijającymi kluczowe kompetencje miękkie. Wysyłam w nim tylko wartościowe treści. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć 🙂

6 Odpowiedzi

 1. Ania
  | Odpowiedz

  MIT – próbowałam kiedyś. Ale mi nie wyszło. Trzeba być zdyscyplinowanym do tego. Nie robiłam Tego regularnie i w końcu zupełnie przestałam. Ale skoro Pani tak poleca to może jeszcze spróbuję do tego wrócić 😉

  • Agnieszka Żmuda
   | Odpowiedz

   Warto 😉 Myślę, że będzie Pani zadowolona 😉

 2. Piotrek
  | Odpowiedz

  Fajnie. Dzieki. Przyda sie

  • Agnieszka Żmuda
   | Odpowiedz

   Super 😉

 3. Izabela
  | Odpowiedz

  Bardzo dobry wpis.
  Najbardziej do mnie trafia to, żeby po prostu zacząć

  • Agnieszka Żmuda
   | Odpowiedz

   Ta myśl mi bardzo pomaga – po prostu zacznij 😉 I wiem, że jak siądę – to już pójdzie 😉 Pozdrawiam!

Zostaw Komentarz