Człowiek jest istotą zdolną, a wręcz predestynowaną do zachowań celowych. Oznacza to, że nasze działania mają czemuś służyć. I na ogół służą.
Efektywne działanie to takie, kiedy ma się świadomość tego, do czego się dąży.
Wyznaczanie celów przekłada się samorealizację. Na poczucie sensu.
Poniżej znajdziesz powody, dlaczego tak jest.
1. Cele wiążą się z decyzją, kim chcesz być i gdzie chcesz być za pewien czas.
To, co postanowisz osiągnąć, to Twoja przyszłość.
To, że będziesz dziś działać w kierunku zrealizowania swoich celów – wpłynie na Twoje jutro. A każde kolejne „dziś” będzie wpływać na następne „jutro”.
Zdecyduj o swojej przyszłości, o tym, jakim chcesz być człowiekiem i zacznij już dziś iść drogą do tego celu.
2. Jeśli masz ustalone cele w swoim życiu, masz większe poczucie sensu.
Cele warto wyznaczać po to, by wiedzieć „po co?” i „dlaczego?”. Dzięki temu, że Twoje działania są ukierunkowane, możesz świadomie decydować i wybierać to, co będziesz robić. Wiesz, dlaczego to robisz. Widzisz, że jest to częścią większej całości.
Większość ludzi nie wyznacza sobie celów. Żyją z dnia na dzień. Są reaktywni – czyli to, co robią jest reakcją na bieg zdarzeń. Płyną z prądem. I nie do końca wiedzą, dokąd.
3. Poprzez wyznaczanie celów – wiesz, co robić, a z czego zrezygnować.
Postawienie sobie celów sprawia, że potrzebujesz podejmować konkretne działania, by je osiągnąć. Doba ma tylko 24 godziny. I zwykle jest zapełniona różnymi aktywnościami. Jedne są konieczne, inne dobrowolne. Zdecyduj, z czego możesz zrezygnować, aby mieć czas na robienie rzeczy ważnych z perspektywy realizowania swoich celów. Wykorzystuj swój czas mądrze. Bądź proaktywny – czyli sam inicjuj wartościowe dla Ciebie działania. Wybieraj rzeczy, które zaprowadzą Cię do tego, czego oczekujesz od życia.
4. Dzięki ustalonym celom masz szansę świadomie osiągnąć to, co jest dla Ciebie ważne.
Wielu ludzi nie wie, jakie są ich wartości, ponieważ się nad tym nie zastanawiają. Bądź osobą, która ma świadomość tego, co jest ważne w jej życiu. Wyznaczanie celów jest bezpośrednio związane z realizacją wartości: to, co chcesz osiągnąć musi być dla Ciebie istotne. Dotykasz wtedy tego, co dla Ciebie najbardziej wartościowe.
5. Spełnianie marzeń.
E. Letterman – człowiek sukcesów sprzedażowych i szkoleniowych – twierdzi, że decydujący dla osiągnięcia celu jest stopień jego intensywności. To, jak intensywnie myślisz o swoich celach i jak bardzo chcesz je zrealizować ma bezpośrednie przełożenie na prawdopodobieństwo ich osiągnięcia. Potrzebujesz wyznaczyć cele ambitne, atrakcyjne dla Ciebie i takie, które będą zarazem Twoimi marzeniami. Cóż może być przyjemniejszego niż spełnianie swoich marzeń? 😉 Nie bez powodu mówi się, że cele to marzenia z terminem realizacji.
6. Cele pozwalają na poczucie, że panujesz nad swoim życiem.
Cel umożliwia kontrolowanie kierunku działań oraz zmian w Twoim życiu. Dzięki nim masz też świadomość, czy zachodzące zmiany są dla Ciebie progresem. Masz czynny udział w organizowaniu swojego życia, kreowaniu go, nadawania mu kierunku. Nie czekasz na to, co przyniesie Ci los, tylko wyprzedzasz go. Wiesz, dokąd idziesz.
Daj znać w komentarzu, czy wyznaczasz sobie cele i czy sprzyja to Twojej samorealizacji 😉
Więcej o realizacji celów znajdziesz tu: #cele
Agnieszka
3 Odpowiedzi
Anka
Wyznaczamy cele. Ale nie zapisuje ich. Myślę(tak czytalam) że jest to bardziej efektywne. Więc pewnie powinnam zacząć;)
Marta
Mam w życiu jeden konkretny cel. Ale mam też wrażenie że jest on bardzo ogólny. No i jeden. Ciężko mi wyznaczyć więcej. Konkretnie. Nie wiem do czego mogłabym dążyć
Anna
Zadawanie sobie samemu pytań i szukanie odpowiedzi na nie jest czasem nie lada wyzwaniem. Trzeba zagłębić się w swoje wewnętrzne „JA” by wiedzieć czego oczekujemy od siebie, tak abyśmy czuli się spełnieni życiowo. Niebywale trudne ale też mega ważne.