5 najważniejszych pytań o doświadczenie

with 1 komentarz

rozmowa rekrutacyjna pytania pracodawcy agnieszka żmuda

Z doświadczenia zawodowego wynika to, jakie masz kompetencje, co umiesz, a także – pośrednio – jakim jesteś pracownikiem! Opowiadając na rozmowie kwalifikacyjnej o swojej historii zawodowej masz szansę przedstawić nie tylko ilość zdobytych doświadczeń, ale przede wszystkim ich jakość!

Oto 5 najważniejszych punktów związanych z doświadczeniami zawodowymi, które mogą interesować osobę rekrutującą. Warto zwrócić na nie uwagę przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej.

1. Jaka jest historia Twojego zatrudnienia?

Pracodawcy najczęściej proszą o przedstawienie swojego doświadczenia w formie historii zatrudnienia, czyli: gdzie po kolei pracowałeś i jakie były Twoje obowiązki w poszczególnych miejscach pracy, a także dlaczego rozstawałeś się z wcześniejszymi pracodawcami.

Ważne, by podczas przedstawiania swojego doświadczenia dość wyczerpująco opowiedzieć o najważniejszych kwestiach, o które prosi pracodawca. Podczas opowiadania o obowiązkach mów konkretnie, wymień najważniejsze rzeczy, skup się też na tym, co może być ważne z punktu widzenia stanowiska, o które się starasz.

Jeśli Twoje zatrudnienie dotyczyło dotychczas jedynie np. prac dorywczych – opowiedz o nich. Natomiast jeśli jeszcze nie pracowałeś, ale masz inne doświadczenia, np. praktyki, wolontariat, członkostwo w kołach naukowych czy inną działalność studencką – jak najbardziej możesz je przedstawić podczas spotkania kwalifikacyjnego. Ważne, by zaprezentować się jako osoba aktywna, zmotywowana i lubiąca działać.

2. Jakie umiejętności były Ci potrzebne na poszczególnych stanowiskach pracy?

W każdym miejscu zatrudnienia czy np. jako wolontariusz wykonujesz pewne obowiązki. Są one związane z wykorzystaniem określonych umiejętności i wiedzy. Oczywiście jedne stanowiska wiążą się z bardziej specjalistycznymi kompetencjami niż inne. Niemniej, przygotowując się do spotkania rekrutacyjnego, zastanów się, co musiałeś wiedzieć i umieć, by wykonywać daną pracę. Pamiętaj też o umiejętnościach niezwiązanych wprost z wykonywaniem obowiązków, ale np. z kontaktami z ludźmi. To też niezwykle ważne kompetencje.

3. Czego nowego nauczyłeś się w poszczególnych miejscach pracy?

Zwykle jest tak, że rozpoczynając nową pracę musimy się wdrożyć czy przeszkolić do jej wykonywania. Nawet jeśli jest to takie samo stanowisko, jak nasza wcześniejsza posada – to mamy do czynienia z inną strukturą organizacyjną, innym systemem i innymi ludźmi. W każdej pracy uczymy się czegoś nowego. Podobnie z praktykami czy wolontariatem – tam też uczysz się nowych umiejętności i zdobywasz wiedzę. Przypomnij sobie, co nowego było dla Ciebie w miejscach, gdzie pracowałeś? Jakich nowych umiejętności się nauczyłeś? Jakie rozwinąłeś?

4. Jakie wyzwania czekały Cię na stanowiskach, na których pracowałeś?

Dzięki wyzwaniom rozwijasz się. To dobrze, jeśli miałeś okazję stawić czoła temu, co było trudne. Fanstastycznie, jeśli to zrobiłeś! Przypomnij sobie ze swoich doświadczeń zawodowych lub studenckich, co było dla Ciebie najtrudniejsze i dlaczego? Jak sobie z tym poradziłeś? Jak oceniasz swoje rezultaty?

5. Jakie dostrzegasz plusy i minusy pracy, którą wykonywałeś?

Zadając to pytanie, pracodawca chce zobaczyć Twoją motywację. Mówiąc o wadach i zaletach danego stanowiska, podkreślasz tym samym, co jest dla Ciebie ważne w pracy. Osoba rekrutująca może odnieść to, co powiesz do posady, o którą się starasz.

Prawda jest taka, że w każdej pracy można dostrzec minusy. I jest to rzecz naturalna. Nie warto zatem mówić, że „nie było/nie ma minusów”. Zwłaszcza, jeśli rozstałeś się z poprzednim pracodawcą na Twoją prośbę. Pamiętaj jednak, że nawet wspominając o minusach pracy na danym stanowisku, możesz zaznaczyć też jakąś jego zaletę, która równoważy lub też przeważa ten minus, np.:

„Minusem było to, że musiałem zostawać często po godzinach. Jednak dzięki temu, mogłem się nauczyć jeszcze więcej i osiągać jeszcze lepsze wyniki.”

„Minusem była konieczność szybkiego organizowania wielu rzeczy naraz, przy czym trzeba było się bardzo napracować i natrudzić. Jednak satysfakcja z osiągniętego rezultatu była dużo większa niż włożony wysiłek.”

Z dużym prawdopodobieństwem któryś z wymienionych przeze mnie punktów albo kilka z nich pojawi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pytania o doświadczenie stanowią zwykle główną oś całego spotkania rekrutacyjnego.

Zwróć na to szczególną uwagę podczas przygotowań do rozmowy 😉

#rozmowakwalifikacyjna

ODBIERZ BEZPŁATY MATERIAŁ: Jak przestać odkładać i być zdyscyplinowaną w działaniu?
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia wiadomości drogą e-mail.
Otwieram w kobietach odwagę i daję im narzędzia do tego, by działały skutecznie i z pewnością siebie!
Zobacz 2-częściowe szkolenie (nagranie video + mini ebooka z ćwiczeniami), które pomoże Ci zbudować samodyscyplinę! Dołącz tym samym do mojego newslettera, w którym dzielę się materiałami rozwijającymi kluczowe kompetencje miękkie. Wysyłam w nim tylko wartościowe treści. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć 🙂

Jedna odpowiedz

  1. Beata
    | Odpowiedz

    Na doświadczeniu zawodowym jest oparta właściwie chyba każda rozmowa kwalifikacyjna… Ciekawe o co pytają osoby, które takiego doświadczenia nie mają…

Zostaw Komentarz