3 najważniejsze kompetencje dla rozwoju zawodowego, czyli 3xP

with 4 komentarze

Są 3 kluczowe kompetencje dla człowieka, które sprawiają, że

 1. chcesz (wiesz, czego chcesz i wiesz dlaczego tego chcesz),
 2. możesz (wierzysz w siebie i wiesz, jakie masz możliwości),
 3. robisz to (działasz!).

Co jest ważniejsze dla rozwoju (zawodowego, jak i osobistego), jeśli nie te 3 kroki?

Z artykułu dowiesz się, które to kompetencje oraz co umożliwiają osobie, która je rozwinęła.

1. Proaktywność

Nie mam żadnych wątpliwości, że to kompetencja kluczowa dla rozwoju człowieka. Proaktywna osoba to taka, która myśli o sobie i działa w sposób pokazujący jej odpowiedzialność za swoje życie. Innymi słowy taka osoba:

 • działa,
 • jest decyzyjna,
 • wychodzi z inicjatywą,
 • szuka rozwiązań,
 • koncentruje się na rzeczach, na które ma wpływ oraz stara się poszerzać krąg tego wpływu.

Proaktywny pracownik nie czeka na rozwój wypadków, tylko podejmuje kroki ku zrealizowaniu zadania. Często zapobiega pojawieniu się problemów, ponieważ przejawia inicjatywę i przewiduje, jakie trudności mogą wystąpić. Działa więc, aby im zapobiec. Ma odwagę w podejmowaniu decyzji i szuka możliwości w danej sytuacji.

Co Ci da proaktywność?

 • zadaniowe podejście (zaangażowanie w obowiązki, koncentracja na zadaniach, większa efektywność działania)
 • inicjatywa (szukanie nowych rozwiązań, dzielenie się swoimi pomysłami)
 • poczucie odpowiedzialności za swoje życie i pracę (co przekłada się na zaangażowanie, na decyzyjność, realizację swoich zamierzeń)
 • dostrzeganie szans (podejmowanie wyzwań, działanie, korzystanie z możliwości)

W temacie produktywności polecam bloga Żyj inaczej autorstwa Rafena Jakubowskiego, gdzie znajdziesz wiele pożytecznych informacji o tym, jak znaleźć pomysł na to, by Twoje życie było prostsze i przyjemniejsze. Tu polecam Ci artykuł Jak przestać marnować czas na głupoty?

2. Pewność siebie

Pewność siebie to gotowość, aby mówić „tak” wszystkiemu, co jest spójne z Tobą, czego chcesz spróbować i co wyraża Twoją autentyczność, nawet jeśli nie jesteś pewna, jak odbiorą to inni i czy zakończy się powodzeniem. To dawanie sobie prawa do sięgnięcia po to.

To stan, kiedy człowiek patrzy pozytywnie na swoje możliwości, ale również ma optymistycznie nastawienie do ludzi i świata. Ten stan umysłu odzwierciedla się na zewnątrz. Widzimy to w zachowaniu osoby, jak i jej postawie ciała, a także w działaniach, jakie podejmuje. Te działania są związane
z tym, że człowiek wie, czego chce, wie dlaczego to dla niego ważne, jest wierny sobie i swoim wyborom i realizuje swój pomysł na siebie. Pewność siebie pozwala mu na to, by iść drogą, którą wybrał mimo przeciwności i tego, co ludzie powiedzą.

Pewność siebie w pracy ma ogromne znaczenie dla Twojego rozwoju: dla inicjatywy, dla podejmowania nowych zadań, wyzwań, mierzenia się z trudnościami i wystawianie się na ocenę innych ludzi ( to w zasadzie nieuniknione).

Co Ci da pewność siebie?

Ilość korzyści idących za pewnością siebie jest nie do przecenienia – zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym.

Najbardziej kluczowe jest to, że pewność siebie:

  • pozwala Ci na popełnianie błędów i świadomość tego, że błędy są wpisane życie człowieka i nic nie ujmują z Twojej wartości! – a dzięki temu, że pozwalasz sobie na błąd podejmujesz więcej nowych zadań, zatem rozwijasz się!
  • jest silnie związana z wiarą w siebie i we własne kompetencje i pozwala na wychodzenie ze swojej strefy komfortu, radzenie sobie z nowymi sytuacjami,
  • umożliwia działanie mimo, że się boisz!
  • pozwala na niezastanawianie się „co ludzie powiedzą?”.

3. Produktywność

Jest niczym innym jak wiedzą i umiejętnościami z zakresu zarządzania sobą w czasie i organizacji pracy, ale również (być może jest to najważniejsze?) – pożytecznym wykorzystywaniem czasu według potrzeb.

Jest wiele ujęć do tego tematu. Mi zdecydowanie najbardziej podoba się podejście mówiące o produktywności jako szukaniu optymalnych rozwiązań. Dotyczy to zarządzania pracą i czasem z poszanowaniem różnych sfer życia człowieka i jego zasobów.

Innymi słowy: oprócz tego, że produktywność wiąże się z efektywnością wykonywania pracy, wydajnością pracy i super organizacją, to też jest zadbaniem o to, co jest dla Ciebie ważne!

Jest to takie zarządzanie, które nie robi z Ciebie cyborga, pracującego ciągle na pełnych obrotach – byleby było wydajnie. Tu chodzi o to, by Twoja praca była efektywna w poczuciu równowagi między tym, co jest do zrobienia a innymi rzeczami, którym również potrzebujesz poświęcić uwagę (rodzina, zdrowie, odpoczynek).

Jeśli jesteś zmęczona – i lądujesz pod kocem z książką lub po prostu idziesz spać – to jest to produktywne. Korzystasz z czasu najlepiej dla siebie w danym momencie i masz z tego pożytek: „naładowanie baterii”.

Co Ci da produktywność?

Powiedziałabym, że jest ona narzędziem do realizacji tego, co ważne – zarówno w życiu osobistym, jak i w bieżących obowiązkach zawodowych. 

Produktywność sprawia, że:

 • realizujesz najważniejsze zadania,
 • zapobiegasz kryzysom związanym z niedopilnowaniem czegoś,
 • osiągasz wysokie wyniki pracy,
 • pracujesz (i funkcjonujesz!) mądrze,
 • nie marnujesz czasu,
 • realizujesz swoje cele (zawodowe i osobiste),
 • masz poczucie kontroli i sprawstwa, a także poczucie skuteczności,
 • masz satysfakcję z tego, co robisz – bo widzisz, że nad tym panujesz.

Podsumowując 3 żurawie ze zdjęcia – skutecznie pracujące przy Twoim rozwoju:

Proaktywność popycha Cię ku temu, co nowe, co rozwijające, do czego Cię ciągnie! – CHCESZ!

Pewność siebie sprawia, że wierzysz w siebie i mimo, że się boisz – sięgasz po nowe doświadczenia. – MOŻESZ!

Produktywność umożliwia Ci efektywne wykorzystywanie Twoich umiejętności i wiedzy – by Twoja praca była na najwyższym poziomie i abyś szła do przodu –ROBISZ TO!

Wszystkie wymienione kompetencje pomagają Ci w realizacji ważnych rzeczy. Poprzez zaciekawienie i zaangażowanie (proaktywność), dążenie do celu mimo lęku i oceny innych (pewność siebie) oraz rzeczywistą realizację zadań (produktywność) – możesz rozwijać się właściwie bez ograniczeń.

Pracuj nad umiejętnościami z zakresu proaktywności, produktywności i pewności siebie! Możesz je rozwijać!

A one rozwiną Ciebie.

Podziel się w komentarzu, która z tych trzech kompetencji jest dla Ciebie najważniejsza 🙂

Agnieszka

#pewnośćsiebie

#proaktywność


Odwiedź też mój fanpage TUTAJ, na którym dzielę się inspiracjami, pomysłami oraz wskazówkami na temat rozwoju różnych kompetencji zawodowych, kompetencji miękkich i realizacji celów 🙂

Szkolenie "Jak radzić sobie z krytyką własną i innych osób?"
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie moich danych osobowych przez Szkolenia i Coaching - Agnieszka Żmuda, NIP: 9464544101 w celu otrzy­my­wa­nia wiadomości drogą e-mail w formie newslettera. | Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgoda może zostać odwołana w każdym momencie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Wspieram kobiety w tym, jak: - zmieniać swoje myślenie i sposób reagowania na różne sytuacje, - radzić sobie ze stresem i emocjami, - otwierać się na nowe wyzwania i robić, to, a co nas stać! - jak żyć swobodniej i odważniej.
Sama nie lubię spamu. Obiecuję wysyłać do Ciebie - w ramach newslettera -tylko wartościowe treści!

4 Odpowiedzi

 1. Marta
  | Odpowiedz

  Super artykuł. Zebrane to co najważniejsze. Teraz mam taka.refleksję że rzeczywiście te 3 kompetencje mają w sobie tak ważne umiejętności… że bez nich jest ciężko prężnie się rozwijać. Do zastanowienia. Dziękuję!

  • Agnieszka Żmuda
   | Odpowiedz

   Bardzo się cieszę, że to dostrzegasz. Te kompetencje są pełne ważnych umiejętność. Kiedy się je rozwija – żyje się lepiej 😉

 2. Andrzej
  | Odpowiedz

  Piszesz dużo o pewności siebie. Ale chyba właśnie mnie przekonała że to ważny temat.
  Pozdrawiam

  • Agnieszka Żmuda
   | Odpowiedz

   To bardzo ważny temat 🙂 W pracy jak i w ogóle w życiu pewność siebie robi ogromną różnice 🙂
   Pozdrawiam!

Zostaw Komentarz