Pytania do pracodawcy stanowią najczęściej stały element rozmowy rekrutacyjnej.
Jest to szansa dla kandydata, by dowiedział się więcej o firmie, ale również, aby mógł jeszcze zawalczyć lub umocnić dobre wrażenie na pracodawcy.
Kiedy osoba prowadząca spotkanie na końcu rozmowy mówi magiczne: „Czy ma pan/pani do mnie jakieś pytania?” – warto skorzystać z okazji i mieć pytania. Ba! Wręcz nie warto ich nie zadać!
Po co zadawać pytania osobie prowadzącej rozmowę rekrutacyjną?
A. Możesz poznać więcej szczegółów dotyczących pracy, o którą się starasz.
B. Widać Twoje zainteresowanie stanowiskiem czy firmą – a to pokazuje, że Ci zależy.
C. Osoba rekrutująca widzi, że jesteś aktywny i nie boisz się stawiać pytań.
D. To, o co pytasz pokazuje też, na czym Ci zależy, co dla Ciebie ważne.
O co zapytać?
1. Zawsze dobrym sposobem, aby otrzymać więcej informacji związanych z obowiązkami, jest pytanie o typowy dzień pracy na tym konkretnym stanowisku.
2. Ważne jest również w jakim zespole będziesz pracować. Możesz zapytać zarówno o wielkość zespołu, jak i o stanowiska, które piastują inni pracownicy w tym właśnie zespole.
3. Super, jeśli interesuje Cię rozwój zawodowy. To też zwykle dobry sygnał dla pracodawcy. Właściwym będzie zatem pytanie o możliwości rozwoju na stanowisku, o które się starasz, o ścieżkę kariery (np. awanse, szkolenia) w firmie.
4. Podczas rozmowy rekrutacyjnej to przede wszystkim Ty opowiadasz o sobie i dajesz poznać się pracodawcy. Ale warto go zapytać, jakiego kandydata szuka: jakie umiejętności i cechy osobowości są szczególnie ważne na tym stanowisku pracy? Dzięki tej informacji również Ty sam będziesz mógł zdecydować, czy wpisujesz się w oczekiwania pracodawcy.
5. Ważne jest też to, od kiedy pracodawca chciałby zatrudnić nowego pracownika. Czasem firma może poczekać dłuższy czas na dyspozycyjność kandydata, ale zdarza się, że pracownik jest potrzebny od zaraz. Z uwagi na różne sytuacje życiowe, a przede wszystkim na okres wypowiedzenia w aktualnej pracy – informacja o oczekiwanym rozpoczęciu zatrudnienia jest bardzo istotna. Zapytaj więc też o to.
6. Jeśli osoba prowadząca rozmowę nie przedstawiła kolejnych kroków w rekrutacji – śmiało zapytaj o to, w jakim czasie możesz spodziewać się informacji zwrotnej i jak będzie wyglądała rekrutacja w dalszych etapach.
Niech pracodawca dostrzeże, że jesteś żywo zainteresowany pracą, o którą się starasz.
Może się zdarzyć, że osoba prowadząca spotkanie rekrutacyjne odpowie na część Twoich pytań jeszcze zanim zdążysz je zadać. Możesz zaznaczyć to na końcu spotkania: „Wielu informacji, o które chciałem zapytać już mi Pan/Pani udzielił/a, np. o to… oraz o to…”. Zadaj potem resztę swoich pytań.
Powyżej zamieściłam przykłady pytań do pracodawcy. A jeśli masz pomysł na inne – podziel się w komentarzu! 😉
Po więcej wskazówek dotyczących przygotowania do spotkania rekrutacyjnego, zapraszam Cię tu: #rozmowakwalifikacyjna
Agnieszka
___________________________________________________________________________________________________
4 Odpowiedzi
Klaudia N.
Można jeszcze zapytać, jak pracownicy są rozliczani że swojej pracy 😉
Agnieszka Żmuda
tak – bardzo dobre pytanie 😉
Szczepan
Dobre wskazówki. Na pewno przy każdym stanowisku można zadac te pytania. Są uniwersalne- także super 😉
Patryk Milen
Dobry artykuł bo krótki ale rzeczowy