Wyznaczanie celów – umiejętność, której powinni uczyć w szkole

with 2 komentarze

Konkretne ustalenie swoich celów znacząco zwiększa prawdopodobieństwo ich osiągnięcia. Co więcej, jeśli zapiszesz swoje cele – szanse na ich realizację również rosną!

Jednym z najważniejszych warunków, decydujących dla realizacji celu, jest jego precyzyjne sformułowanie. I z tym mamy zwykle największy problem. Okrutna prawda jest taka, że niewielu z nas nauczono, jak wyznaczać sobie cele.

Gdyby każdy z nas miał świadomość, jak ważne jest stawianie sobie celów oraz gdyby każdy potrafił skutecznie je formułować, to poziom szczęścia, zadowolenia z życia i z siebie zdecydowanie wzrósłby w naszym społeczeństwie.

Skupianie się na celach jest dla Ciebie dobre!

Cele niosą pozytywną wizję Twojej przyszłości. Myślenie o swoich celach z zamiarem ich zrealizowania wiąże się z pozytywnymi emocjami, z nadzieją i optymizmem. Poczucie, że dążysz do czegoś wartościowego dla siebie, sprawia, że czujesz się z tym dobrze.

Cele wiążą się z przyjęciem odpowiedzialności za swoje osiągnięcia

Wyznaczając sobie cele, decydujesz się na podjęcie wysiłku, by je zrealizować. Postanawiasz tym samym, że pokierujesz swoim życiem w tę stronę, w którą chcesz. Kiedy osiągniesz to, co było przez Ciebie zamierzone – nie będzie to zasługa szczęścia czy przypadku, ale Twoja.

Jasne cele sprzyjają sukcesom i szczęściu

Bryan Tracy twierdzi, że wyznaczanie celów jest najważniejszym czynnikiem dla osiągania szczęścia. Jego zdaniem „podstawową przyczyną sukcesu w życiu jest zdolność do wyznaczania i osiągania celów”. Niewątpliwie ustalanie celów i ich realizacja wpływa na jakość życia człowieka. Niestety, zaledwie garstka ludzi ma postawione przed sobą cele, do których dąży. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest ich wyznaczanie. Myślę, że większość z nich nawet nie pomyślała, by to zrobić. A wszystko dlatego, że nikt im tego nie uświadomił.

Cele to manifestacja tego, co dla Ciebie ważne

Jeśli ustalasz, co chcesz w swoim życiu osiągnąć, co zrealizować, kim się stać – odnosisz się bezpośrednio do swojej hierarchii wartości.

Jeśli nie masz pomysłu na to, jakie cele sobie wyznaczyć, to najpierw pomyśl, jakie są Twoje najważniesze wartości? Wypisz ich 5-7. Zastanów się, co one dla Ciebie oznaczają? Jak wygląda realizacja tych wartości? Jak chcesz je realizować? W odniesieniu do tego, co przyjdzie Ci do głowy – sformułuj swoje cele. Do każdej wartości. Dzięki celom będziesz realizować to, co ważne w Twoim życiu.

Skuteczne wyznaczanie celów to sztuka

Oprócz świadomości, że ustalanie celów jest po prostu ważne i kluczowe dla kierowania swoim życiem, równie ważna jest umiejętność ich formułowania. Eksperci mówią, że dobrze wyznaczony cel to połowa sukcesu, ponieważ wtedy, gdy dokladnie wiemy, dokąd zmierzamy – mamy możliwość, aby przygotować się na wszelkie trudy po drodze, a tym samym zwiększamy szanse, aby dotrzeć do mety.

Kiedy formułujesz swoje cele, musisz pamiętać o kilku kwestiach.

 • To Ty musisz chcieć osiągnąć swój cel – czyli musi on wypływać z Twoich wartości. Nikt nie może narzucać Ci celów. Muszą być Twoje.

 • Twój cel powinien być Twoim małym (lub dużym) marzeniem! Im bardziej będziesz go chcieć, tym większe prawdopodobieństwo, że Ci się uda!

 • Cel musi być maksymalnie konkretny i terminowy. Potrzebujesz dokładnie wiedzieć, czego chcesz.

 • Wyznaczaj duże cele (długoterminowe) i dziel je na mniejsze, które będziesz osiągać na drodze do celu głównego. Dzieląc cele, tym samym planujesz sposób ich realizacji. Jeśli masz dobry plan, dobrze wyznaczysz małe cele – masz większe szanse na sukces! Mniejsze cele służą też temu, by zauważać postęp. By nagradzać się na realizowanie poszczególnych kroków.

 • Pomyśl o przeszkodach, które napotkasz na drodze do celu. Już teraz miej świadomość, że się pojawią. Pomyśl, jak będziesz z nimi walczyć, aby zwyciężyć.

 • Zapisuj swoje cele. Zapisane idee w pewien sposób się materializują. Twoje myśli i pomysły się uzewnętrzniają. Widzisz je. Możesz na nie spojrzeć. Możesz do nich wrócić. Jedni mówią, aby swoje cele zapisywać (przepisywać) codziennie. Inni, żeby raz zapisane cele codziennie odczytywać. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, będziesz w o wiele lepszej sytuacji niż Ci, którzy swoich celów nie zapisali. Potwierdzają to badania!

Nie bój się wyznaczać sobie cele. Nadaj swojemu życiu kierunek. Weź za nie odpowiedzialność. Rozwijaj się. Bądź szczęśliwy, ciesząc się tym, co dla Ciebie ważne.

Czy wyznaczasz sobie cele – małe lub duże? Z jakim efektem? (artykuł o sile woli w osiąganiu celów znajdziesz TUTAJ).

#cele

"Produktywność w pracy. 13 zasad, dzięki którym Twoja praca będzie efektywna!"
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia wiadomości drogą e-mail.
Bezpłatny e-book i zaproszenie do newslettera
Właśnie dołączasz do mojego newslettera. Sama nie lubię spamu, więc w ramach newsletera będę wysyłać do Ciebie tylko wartościowe treści: głównie powiadomienia o nowych wpisach na blogu oraz inne informacje służące Twojemu rozwojowi. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

2 Odpowiedzi

 1. Emil
  | Odpowiedz

  Super wpis 🙂 trzeba mówić otwarcie o celach
  Jakie są wazne)

 2. Pani D.
  | Odpowiedz

  Mo właśnie nigdy nie spisała swoich celów! ! Może czas zacząć bk trochę tego jest 🙂

Zostaw Komentarz