
Ludzie sukcesu są różni, jak i różne są dziedziny, w których zdobywają swoje osiągnięcia.
Ale sporo badań dowiodło, że takie osoby mają wiele wspólnych przymiotów.
Dowiedz się, jakie są cechy sprzyjające sukcesom.
Jak myślisz, z jakiego powodu do zobrazowania tego tekstu wybrałam to zdjęcie?
Cechy ludzi sukcesu
Przeprowadzone przez naukowców z SWPS w 2019 roku badania w grupie niespełna 100 ludzi sukcesu (gdzie sukces rozumiany był jako pełnienie funkcji CEO w organizacji) dowiodły, że osoby odnoszące sukcesy różnią się w sposób znaczący od reszty populacji tym, że:
- mają większy upór (czyli wytrwałość) w dążeniu do długoterminowych celów oraz cechują się tendencją do podejmowania ciężkiej pracy przy trwałym zaangażowaniu, nawet w obliczu niepowodzeń,
- potrafią być bardzo długo systematyczne (towarzyszy im pasja w dążeniu do celów, którą wytrwale realizują),
- oczekują wysokich efektów swoich działań,
- mają przekonanie o własnej sprawczości, cechuje je poczucie własnej kompetencji,
- są skoncentrowane na działaniach prowadzących do realizacji celów (działanie pozwala im też podnieść się po niepowodzeniu),
- charakteryzuje ich większa sumienność (wydajność, zorganizowanie, systematyczność),
- są bardziej ugodowe (umieją i chcą współpracować i mają pozytywne nastawienie do ludzi),
- posiadają dużą potrzebę niezależności i autonomii,
- cechuje je wysokie przystosowanie emocjonalne i stabilność emocjonalna.
Ponadto różne źródła wskazują na takie przymioty ludzi sukcesu jak:
- pewność siebie (inicjatywa, dawanie sobie prawa do błędu, otwarta komunikacja swoich potrzeb czy pomysłów),
- proces dojścia do celu cenią sobie równie mocno, jak rezultaty,
- są samoświadomi,
- nieustannie się uczą,
- dbają o inne obszary życia (np. życie rodzinne, zdrowie, czas wolny) i umieją odpoczywać.
Kobieta czy mężczyzna?
Przytoczone badania, w których uczestniczyły obie płcie, nie wykazały różnic między kobietami i mężczyznami pod kątem cech związanych z osiągnięciem sukcesu. Cechy ludzi sukcesu są więc właściwe dla obu płci.
Wiedza vs osobowość
Wiedza, umiejętności i doświadczenie zdecydowanie sprzyjają sukcesom (np. biznesowym). Ale nie mniej ważne są kompetencje miękkie, związane z funkcjonowaniem człowieka, z jego osobowością.
Psychologowie podkreślają, że to właśnie kompetencje miękkie stwarzają możliwość jak najpełniejszego wykorzystania wiedzy i doświadczenia.
Jednym słowem: jeśli masz cechy, takie jak sumienność, systematyczność, wytrwałość, dobrze radzisz sobie ze stresem i z niepowodzeniami, umiesz pracować z własnymi emocjami, masz jasno postawione cele i umiesz zaplanować ich realizację, a do tego towarzyszy Ci pasja i zaangażowanie – wtedy Twoja wiedza i to, co umiesz mogą zostać wykorzystane na takim poziome, który prowadzi do mistrzowskich wyników w danej dziedzinie.
Dobra wiadomość
Na szczęście jest tak, że nad wymienionymi cechami można pracować i rozwijać je (a to jest rozwój osobisty właśnie!). Zawsze możesz nauczyć się organizacji pracy własnej, tego, jak efektywnie wyznaczać swoje cele. Opanować techniki planowania czy trenować systematyczność i samodyscyplinę. Inteligencję emocjonalną również możesz rozwijać!
Sukces to praca
Najczęściej tak. Co do zasady, sukces jest zwykle okupiony sporym wysiłkiem: ilością pracy, czasem, który trzeba poświęcić, uwagą, zrezygnowaniem z czegoś innego na rzecz naszego celu, z oczekiwaniem na efekty.
Cechy ludzi sukcesu – opisane powyżej – sprzyjają podejmowaniu takich wysiłków. Pomagają w tym, żeby działać, działać i jeszcze raz działać.
Bo sukces to wynik działania.
Najważniejsze
A co jest najważniejsze? Co w największym stopniu wspiera zdobywanie osiągnięć?
Esencją jest tu pewność siebie, na którą składa się: wiara w swoje możliwości, samoakceptacja, a więc i dawanie sobie prawa do błędu i podnoszenie się po porażkach, zaufanie do siebie, wierność swoim wyborom, zdecydowanie w działaniu. Pewność siebie pozwala Ci być sobą i wspiera Cię w drodze po Twoje plany i marzenia! A nad pewnością siebie tez można pracować i budować ją (zobacz: szkolenie Pewność siebie jest kobietą!).
Zobrazowałam ten artykuł zdjęciem szeregu jabłek, z których jedno jest nadgryzione. A to dlatego, że sukces wspierany pewnością siebie to odwaga, by sięgnąć po możliwości, które masz. To proaktywność. To odpowiedzialność za swoje działania, podczas gdy inni stoją i czekają na to, co przyniesie życie.
Nie sięgają po owoce.
Trzy ważne pytania
– Na ile działasz na rzecz swoich celów? Gdybyś miała określić dziś swoją aktywność związaną z Twoimi planami czy marzeniami w skali od 1 do 10 (1 – działam bardzo mało, 10 – działam najbardziej, jak tylko mogę) – to jaką ocenę wystawiłabyś?
– Analizując cechy ludzi sukcesu, zastanów się, które są Ci bliskie i wspierają Ciebie w realizacji celów, a które potrzebujesz rozwinąć.
– Jak wygląda Twoja pewność siebie w tym, co robisz i do czego dążysz?
Nad ludźmi odnoszącymi sukces przeprowadzono wiele badań, by opisać, w jaki sposób funkcjonują. Jest to pomocne – jako wskazówka czy kierunek – dla osób, które chcą osiągać wysokie wyniki i realizować swoje cele, ale mają z tym trudności.
Wiedza o tym, jakie cechy sprzyjają osiąganiu sukcesów jest użyteczna przede wszystkim w rozwoju osobistym, kiedy potrzebujesz zbudować grunt czy fundament pod zdobywanie swoich osiągnięć i pod to, by potem te osiągnięcia udźwignąć.
Zostaw w komentarzu informację, które z cech ludzi sukcesu już masz – bo masz je na pewno!
Agnieszka
Ten artykuł to część dużego projektu rozwojowego „12 tematów na 12 miesięcy” – by iść do przodu i rozwijać się z głową. Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ.
Odwiedź też mój fanpage TUTAJ, na którym trwa Projekt rozwój!, w ramach którego mamy #sierpieńzsukcesem 🙂
3 Responses
Marek
3 bardzo ważne pytania z tego tekstu – biorę je sobie. Właśnie ojej coś uświadomiłem.
Alicja
Niby to takie…. na intuicję. Ale fajnie zebrane o opowiedziane. I ciekawe podsumowanie co do pewności siebie. To jak ją ujęła…. myślę że niewiele ludzi tak ją sobie wyobraża.
Beatka
Dzięki za ciekawy tekst. Zaglądam Ty regularnie piszesz bardzo lekko. Przyjemnie się czyta. I szybko. A to ważne w dzisiejszych czasach.