Jak produktywność dba o sens w Twoim życiu?

with Brak komentarzy

Produktywność najczęściej kojarzy się z tym, aby robić więcej, szybciej i skuteczniej.

Myślimy o niej jako o wydajności: wykonaniu wiele obowiązków w krótszym czasie.

A to nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwą produktywnością (czy efektywnością)!

W tym artykule chcę Ci pokazać inne podejście.

Pokażę Ci produktywność, która pomaga realizować plan na życie i wykorzystać potencjał, jaki daje nam czas 🙂

Czym właściwie jest produktywność?

Jedno z podejść do tego tematu mówi, że produktywność jest dobrym wykorzystaniem czasu, czyli spędzeniem go w wartościowy sposób. Oznacza to, że jesteś produktywna wtedy, kiedy przeznaczasz swój czas i uwagę na sprawy dla Ciebie ważne.

Co więcej: ostatnio podkreśla się coraz bardziej balans w opiekowaniu się różnymi obszarami życia tak, by zachować równowagę między wyznawanymi wartościami. Zadbanie o taki balans też jest zadaniem produktywności!

Piramida produktywności

Jeśli jeszcze nie słyszałaś o piramidzie produktywności - to bardzo polecam Ci przyjrzeć się jej 🙂

Piramida zakłada, że jest kilka poziomów efektywnego wykorzystania czasu.

Pierwszy poziom, najniższej położony i stanowiący podstawę, to Twoje wartości życiowe: wszystko to, co jest dla Ciebie ważne, co sprawia, że Twoja jakość życia jest wysoka. Tutaj będzie dbanie o relacje, czas z bliskimi, dbanie o zdrowie, o swój rozwój, duchowość itd.

Drugim poziomem są aktywności wpisujące się w Twoją wysoką stawkę godzinową. Tutaj mówi się o pracy i o tym, co jest najistotniejsze z punktu wodzenia wykonywanej przez Ciebie pracy: najważniejsze obowiązki, najistotniejsze zadania z punktu widzenia osiąganych wyników.

Trzecim poziomem są czynności z Twojej niskiej stawki godzinowej, czyli te zadania, które również trzeba wykonać, ale mają mniejsze znaczenie dla osiąganych rezultatów. Nie są kluczowe i np. możesz je delegować (jeśli masz swój biznes) albo zrealizować, kiedy już zadbasz o to, co kluczowe. Są to również takie czynności jak pranie, sprzątanie itp. (po prostu trzeba je zrobić).

Ostatnim poziomem na szczycie piramidy są aktywności, które nie mają wpływu na realizację Twoich wartości, nie mają znaczenia dla Twojej pracy, nie realizują Twoich celów. To przede wszystkim "pożeracze czasu". One też mają miejsce w tej piramidzie - wszak wszystko jest dla ludzi! Ale jak widzisz, powinny zajmować najmniej miejsca pośród innych - ważnych spraw!

Co z tego wynika?

Aby być produktywną i aby ta kompetencja rzeczywiście wspierała Cię w życiu - potrzebujesz wykorzystywać swój czas (a tym samym spędzać swoje życie!) tak, by najwięcej Twojej uwagi poświęcać na to, co ma znaczenie. Co nadaje sens. Co sprawia, że życie staje się wartym przeżycia 🙂 To jest produktywność!

Niewątpliwie tym, co sprzyja produktywności - zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym - jest znajomość tych "ważnych tematów", znajomość siebie oraz zdecydowanie znajomość narzędzi, które tę efektywność wspierają! Musisz wiedzieć po co, dlaczego, oraz JAK 🙂

Produktywność jest kobietą!

Zobacz kurs, który uczy ważnej kompetencji - w życiu i w pracy!

Co to za kurs?

 


Produktywność w pracy i w życiu osobistym

Jest jedną z kluczowych kompetencji miękkich, bo ma w sobie umiejętność dokonywania mądrych wyborów dotyczących poświęcania czasu na to, na co rzeczywiście potrzeba.

Jest nieoceniona w pracy - bo pozwala na generowanie wysokich wyników, na to, by pracować mądrze!

Ma wielkie znaczenie dla życia osobistego - by świadomie decydować się na poświęcanie uwagi temu, co ma dla nas znaczenie i czyni nasze życie lepszym i sensowniejszym 🙂

A Ty...?

Jak oceniasz obecnie swoją produktywność?

Daj znać w komentarzu 🙂

Agnieszka

ODBIERZ BEZPŁATY MATERIAŁ: Jak przestać odkładać i być zdyscyplinowaną w działaniu?
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia wiadomości drogą e-mail.
Otwieram w kobietach odwagę i daję im narzędzia do tego, by działały skutecznie i z pewnością siebie!
Zobacz 2-częściowe szkolenie (nagranie video + mini ebooka z ćwiczeniami), które pomoże Ci zbudować samodyscyplinę! Dołącz tym samym do mojego newslettera, w którym dzielę się materiałami rozwijającymi kluczowe kompetencje miękkie. Wysyłam w nim tylko wartościowe treści. W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swoich danych osobowych, poprawić je lub usunąć 🙂

Zostaw Komentarz