Kiedy nie masz pomysłu na siebie – czyli co robić, kiedy nie wiesz, czego chcesz

with Jeden komentarz

Znasz ten stan, kiedy nie wiesz, co mogłabyś robić?

Masz wrażenie, że stoisz w miejscu i marnujesz czas?

Chcesz się rozwijać, ale nie wiesz, w którą stronę iść?

Osoby, które nie mają pomysłu na to, co mogłyby ze sobą zrobić w przyszłości, jakie cele zawodowe przed sobą postawić, w którym kierunku pójść – często mają nadzieję, że psycholog, doradca zawodowy, coach czy doradca rozwoju osobistego powie, doradzi lub wskaże sposób na odnalezienie swojej drogi.

Sposoby są.

Niezdecydowanie ma różne oblicza

Czasem ludzie nie wiedzą, co wybrać z puli jakichś opcji. Wiedzą, że interesują je np. nauki społeczne, ale… trudno im zdecydować, co konkretnie. Inni nie mają zielonego pojęcia, w którym kierunku pójść. I to jest ta trudniejsza sytuacja. Trudniejsza, bo opcji jest w zasadzie… nieskończenie wiele.

3 sposoby na to, żeby coś postanowić

Postanowić, a przynajmniej podjąć jakieś działania.

1. Bądź otwarta na nowe doświadczenia

Próbuj różnych możliwości. Korzystaj z okazji. Zdobywaj informacje!

Zastanawiam się czasem, jakim sposobem osoby szukające swojej drogi zawodowej chcą ją znaleźć dumając i tylko dumając o niej. Siedząc na kanapie.

Prawda jest taka, że niewielu udaje się wymyślić dla siebie zawód czy pracę. To jest najczęściej decyzja, która bazuje na tym, czego do tej pory człowiek doświadczył, czego się nauczył, co mu się podobało, co nie, w czym widzi sens, do czego go ciągnie.

Im więcej masz doświadczeń – tym łatwiej Ci podejmować decyzje o kolejnych działaniach. A kolejne działania prawdopodobnie przybliżą Cię do konstruktywnych, dobrych dla Ciebie decyzji.

Podejmowanie decyzji to wyższy proces poznawczy. Żeby go wykonać, potrzebujesz mieć materiał, którym będziesz operować i na którym go przeprowadzisz. Im więcej materiału (czyli informacji, wiedzy) posiadasz – tym masz więcej danych potrzebnych do podjęcia trafnych decyzji.

Z mojego doświadczenia

Są ludzie, którzy nie posiadali wielu informacji o sobie, rynku, zawodach – a podjęli szybkie, ale bardzo dobre dla siebie decyzje. To są szczęściarze! I sama do nich należę. Zdecydowałam, że będę psychologiem w V klasie podstawówki. Potem zbierałam dane, ale wszystkie analizy potwierdzały mi, że to dobry kierunek 😉 I okazał się dla mnie najlepszy!

Ale po studiach nie było tak łatwo. Nie wiedziałam, jaką drogą zawodową mam iść. I dlatego zbierałam już podczas studiów różne doświadczenia w formie pracy, wolontariatu czy praktyk: od zajęć z osadzonymi w więzieniu, przez pracę z dziećmi z trudnościami szkolnymi, kierowanie placówką wsparcia dla dzieci w zakresie profilaktyki patologii społecznej, doradztwo zawodowe dla młodzieży, pracę naukowo-dydaktyczną na uczelni, na pracy w HR i rekrutowaniu pracowników skończywszy. Nie tylko doświadczenia zawodowe dały mi dużo. Także szkolenia, warsztaty, projekty, w których brałam udział. Z nich wyłonił się pomysł na coaching i prowadzenie bloga 🙂

Próbując nowych doświadczeń zobaczysz, co Ci się podoba, a co w ogóle Ci nie odpowiada. Nawet jeśli nie znajdziesz od razu czegoś idealnego dla siebie – być może uda Ci się odnaleźć kierunek, w którym powinnaś dalej szukać.

2. Zastanów się, w czym jesteś dobra

Badania dowodzą, że największy rozwój możemy osiągać w tych obszarach i umiejętnościach, które stanowią nasze mocne strony. Jest to uwarunkowane biologicznie! Mózg chętniej tworzy nowe połączenia nerwowe w miejscach, gdzie już jest ich dużo (czyli w miejscach odpowiedzialnych za nasze talenty).

Twój pomysł na siebie powinien dotyczyć czegoś, w czym jesteś mocna. W czym czujesz się silna. Potrzebujesz oprzeć się na swoich atutach, na tym, z czym sobie radzisz lub masz duży potencjał, by nauczyć się dobrze sobie z tym radzić. To może być coś zupełnie nowego dla Ciebie, czego wcześniej nie robiłaś. Ale koniecznie zastanów się, przetestuj, czy masz dużą szansę stać się w tym kompetentna i co będzie sprawiało Ci przyjemność.

Jeśli chcesz znaleźć pomysł na siebie i go z powodzeniem, szczęśliwie realizować – potrzebujesz, aby ten pomysł dotyczył tego, w czym się odnajdziesz!

Po co realizować coś, w czym nie będziesz dobra i nie sprawia Ci frajdy…?

3. Sprawdź, co jest dla Ciebie ważne

Pomysł na siebie z zasady powinien Cię motywować do działania, napełniać energią, wiarą w siebie i swoje możliwości. Ale może się to stać jedynie wtedy, gdy będzie on dotyczył czegoś, w co wierzysz, do czego jesteś przekonana. 

Dlatego bardzo zachęcam Cię do przyjrzenia się swoim wartościom, czyli temu, co ma dla Ciebie sens, co ma znaczenie. Do czego jesteś przekonana, że jest ważne. 

Jeśli będziesz wierzyć w swój pomysł na siebie: że jest dla Ciebie wartościowy, że niesie sens na przyszłość, będziesz bardziej zaangażowana w jego realizację. Badania dowodzą, że jeśli wierzymy w to, co robimy, angażujemy do pracy więcej obszarów mózgu, dzięki czemu nasze działanie staje się o wiele bardziej efektywne!

Co jest niezbędne do znalezienia pomysłu na siebie?

3 wymienione przeze mnie sposoby na szukanie pomysłu na siebie mają wspólną bazę, którą jest pewność siebie, zbudowana na tym, że:

 • wiesz, co jest dla Ciebie ważne i umiesz się na tym skoncentrować,
 • wiesz, co lubisz,
 • wiesz, co umiesz, co możesz,
 • wiesz, jakie są realia rynku,
 • wierzysz w siebie,
 • masz wysokie poczucie własnej wartości i pozytywny obraz siebie
 • myślisz dobrze o sobie, o ludziach, o życiu i pracy,
 • dajesz sobie prawo do błędu,
 • masz otwartość na to, co nowe.

Kiedy masz te punkty – albo choćby część z nich – to Twój rozwój zawodowy będzie dla Ciebie klarowną drogą. 

Napisałam e-booka „Rozwój zawodowy krok po kroku” po to, by wspierać innych w tym, by właśnie krok po kroku, popracowali nad wszystkimi punktami z powyższej listy. By zbudowali świadomość tego, jacy są i czego chcą. By dowiedzieli się dużo o sobie i o runku pracy.

Jeśli chcesz, zajrzyj do e-booka:

Daj znać w komentarzu, czy masz już swój pomysł na siebie i czy go realizujesz 🙂

Agnieszka


Odwiedź też mój fanpage TUTAJ, na którym dzielę się inspiracjami, pomysłami oraz wskazówkami na temat pewności siebie w rozwoju zawodowym i nie tylko 🙂


Szkolenie "Jak radzić sobie z krytyką własną i innych osób?"
Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie moich danych osobowych przez Szkolenia i Coaching - Agnieszka Żmuda, NIP: 9464544101 w celu otrzy­my­wa­nia wiadomości drogą e-mail w formie newslettera. | Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Zgoda może zostać odwołana w każdym momencie. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Wspieram kobiety w tym, jak: - zmieniać swoje myślenie i sposób reagowania na różne sytuacje, - radzić sobie ze stresem i emocjami, - otwierać się na nowe wyzwania i robić, to, a co nas stać! - jak żyć swobodniej i odważniej.
Sama nie lubię spamu. Obiecuję wysyłać do Ciebie - w ramach newslettera -tylko wartościowe treści!

Jedna odpowiedz

 1. Ilona
  | Odpowiedz

  Fajny tekst. Ciekawy.Dzięki

Zostaw Komentarz