
Jest coś, co ma ogromny wpływ na Twój rozwój: osobisty, zawodowy również.
To coś może dać Ci największą, najsolidniejszą bazę do tego, by wzrastać jako człowiek, by sięgać po wielkie cele, by realizować wspaniałe wartości, wchodzić w zdrowe relacje z ludźmi i mieć wielką satysfakcję z tego, co robisz.
Brak tego czegoś skutkuje tym, że całe życie walczysz ze sobą, siłujesz się. Chcesz iść do przodu, wypracowujesz wysokie wyniki, koncentrujesz się na swoim rozwoju, ale… masz wrażenie, że to wciąż za mało, że nie czujesz takiej satysfakcji, jaką chcesz czuć, że ciągle jeszcze musisz się udoskonalać…
Czym jest ten najważniejszy fundament, ta baza, od której zależy Twój rozwój?
Ty to całość!
Tym najważniejszym czynnikiem jest oczywiście samoakceptacja. To jeden z najwspanialszych zasobów, które decydują o tym, jak pokierujesz swoim życiem i jak je przeżyjesz.
Samoakceptacja oznacza, że widzisz siebie jako wartościową całość (niepodzieloną na wady i zalety; na to, co w Tobie dobre i to co złe; właściwe i niewłaściwe) i akceptujesz w sobie to, co jest. Uważasz, że ze wszystkim, co masz – jesteś ok jako człowiek. To jest prawdziwa samoakceptacja.
- Samoakceptacja to pogodzenie się ze stanem obecnym, przyznanie przed samą sobą, jak jest teraz, jednocześnie nie mając poczucia, że jest się gorszym, niepełnowartościowym itp.
- Samoakceptacja nie oznacza – jakby się mogło wydawać – że rezygnujesz z pracy nad słabymi stronami i uważasz, że nic Ci więcej nie potrzeba, bo przecież jest ok.
- Samoakceptacja stanowi bazę do tego, by się zmieniać, by się rozwijać, by podejmować sensowny wysiłek. Ale nie poprzez walkę ze sobą, a we WSPÓŁPRACY ze sobą. Tylko taka współpraca może przynieść prawdziwie rozwojowe, satysfakcjonujące efekty.
! Samoakceptacja jest zdrową, dojrzałą postawą wobec Ja.
Samoakceptacja pozwala Ci na to:
- by się docenić oraz konstruktywnie skrytykować (!),
- by mieć przyjemność z pracy i wyzwań,
- by nie dręczyć się popełnianymi błędami,
- by czuć, że to, co robisz jest wystarczające i Ty jesteś wystarczająca!
Co możesz?
- zauważać swoje potrzeby i o nie zadbać, bo wiesz, że są ważne i że zasługujesz, by to zrobić;
- odpowiedzialnie podejmować decyzje we własnych sprawach – bo Twoje zdanie się liczy!
- dbać o siebie – bo jesteś ważna i tego warta!
- doceniać siebie i przeżywać wiele pozytywnych emocji dzięki temu, że widzisz, że dajesz radę,
- konstruktywnie podchodzić do swoich porażek. Dzięki poczuciu własnej wartości wiesz, że błąd nic Ci nie ujmuje. Jest pewnym wydarzeniem, etapem, z którego możesz się uczyć.
- stawiać przed sobą ambitne, ale realne wymagania, a dzięki temu, że są realne – możesz im sprostać, efektywnie się rozwijać, widzieć efekty, być z siebie dumną,
- otwarcie komunikować swoje zdanie, bo wiesz, że ma wartość 🙂
- świadomie wchodzić w relacje z ludźmi, pogłębiać więzi, ale także dbać o swoją autonomie i stawiać granice. Wiesz, że możesz dać dużo drugiemu człowiekowi, ale przy tym w sposób zdrowy dbasz o siebie w tej relacji,
- szanować nie tylko siebie, ale i innych! (osoba z wysokim, zdrowym poczuciem własnej wartości widzi taką wartość w każdym człowieku!)
Znaczenie samoakceptacji dla Twojego rozwoju
To 9 dowodów na to, że rozwój osobisty, rozwój zawodowy – może być piękny, skuteczny, satysfakcjonujący – jeśli się akceptujesz.
Nie ma prawdziwego rozwoju bez samoakceptacji. Bez akceptacji jest walka ze sobą.
- Kiedy nie masz samoakceptacji, kiedy koncentrujesz się na swoich błędach, słabych punktach, wyrzucasz sobie pewne zachowania, itp. – kierujesz swoją uwagę nie na rozwój, ale na to, co jest do poprawy.
- Samokrytyka lokuje Twoją energię, uwagę, emocje w koncentrowaniu się na błędach, wadach, niedociągnięciach. Więc jak masz dbać o to, by iść naprzód, kiedy wciąż zatrzymujesz się w drodze żeby zwrócić sobie uwagę i obdarzyć się negatywną informacja zwrotną?
- W rozwoju potrzebujesz 100 razy bardziej samoakceptacji niż samokrytyki! Bo kiedy masz samoakceptację – masz więcej pozytywnej energii potrzebnej do zmian, do wzrastania, do skupienia się na budowaniu.
Jak się zaakceptować?
Podstawą samoakceptacji jest to, co o sobie myślisz, czyli Twoje przekonania na własny temat (o przekonaniach i ich roli w zmienianiu się przeczytasz TUTAJ ).
Żaby się zaakceptować, musisz spojrzeć na siebie jako całość, jako na człowieka. Z jednej strony potrzebujesz zobiektywizować swój obraz, z drugiej zaś dotrzeć do tego, co głęboko – bo tam znajduje się Twoja największa wartość.
Potrzebujesz założyć z góry (i jest to słuszne!), że jesteś wartościowym człowiekiem (niepodzielonym na wady i zalety; na to, co w Tobie dobre i to co złe; właściwe i niewłaściwe) i myśleć o sobie, że ze wszystkim, co masz – jesteś ok jako osoba. To jest prawdziwa samoakceptacja.
I dlatego przygotowałam dla Ciebie 3 ćwiczenia, które pomogą Ci pójść w stronę samoakceptacji, spojrzeć na siebie inaczej, głęboko. Zebrać i zrównoważyć Twoje wady i zalety.
Ćwiczenia znajdziesz na stronie naszego projektu rozwojowego „12 tematów na 12 miesięcy”, czyli tu: Projekt rozwój!
Korzystaj i weź z tego, jak najwięcej!
Odwiedź też mój fanpage TUTAJ, na którym trwa nasz projekt, w ramach którego aktualnie mamy październik #wrelacjizesobą
Leave a Reply