Zacznę od tego, co wymaga wyjaśnienia już na samym początku.
Pewność siebie można zdefiniować na tysiąc sposobów, bo wiąże się z wieloma czynnikami (emocjami, sposobem myślenia, obrazem siebie, itd.).
Pewność siebie jest ważną kompetencją miękką! (czyli zbiorem różnych umiejętności, wiedzy oraz postaw).
To nie tak, że osoby pewne siebie niczego się nie boją. One działają mimo tego, że się boją.
Pewność siebie ma ogromne znaczenie dla Twojego rozwoju.
Pewność siebie pozwala Ci pokonywać granice tego, co znasz i w czym czujesz się bezpiecznie.
Prawdziwa pewność siebie ma pozytywny wpływ na życie człowieka i może być jego wielkim zasobem. Także w pracy.
Z artykułu dowiesz się, jakie znaczenie w pracy ma Twoja pewność siebie oraz na czym oprzeć jej rozwój.
Jakie znaczenie ma pewność siebie?
Pewność siebie w pracy, w relacjach, w życiowych wyborach – ma duże znaczenie. I podam Ci tu jedne z najważniejszych powodów: dzięki pewności siebie możesz:
a. być autentyczna,
b. wybierać i robić to, czego naprawdę chcesz i potrzebujesz,
c. realizować to, co sobie zamierzyłaś,
d. wierzysz w siebie i wiesz, że jesteś ok (tak jak i inni ludzie są ok!)
e. bardzo często to pewność siebie pozwala Ci wykorzystać Twoje rzeczywiste umiejętności! (kiedy np. angażujesz się w trudne zadanie). Niepewność powoduje unikanie wyzwań albo wręcz brak starań (!), aby dobrze zrealizować swoje zadanie, mimo, że gdybyś bardziej wierzyła w siebie – wykonałabyś je!
Te punkty mają kluczowe znaczenie dla Twojego funkcjonowania w życiu osobistym, jak i w sferze zawodowej.
Jak widzisz pewność siebie odgrywa dużą rolę w osiąganiu satysfakcji i samorealizacji.
Na czym oprzeć rozwój pewności siebie w pracy?
Budowanie pewności siebie wiąże się absolutnie i przede wszystkim ze zmianą sposobu myślenia (czyli zmianą przekonań).
Z tego, jak myślisz, oceniasz i spostrzegasz siebie oraz różne sytuacje – rodzą się konkretne emocje oraz działania (lub brak działań).
Jak rozwinąć sposób myślenia, który wspiera pewność siebie w pracy?
Sposób myślenia, który sprzyja pewności siebie, wiąże się z tym wszystkim, co popycha nas ku działaniu! Zatem wymienić tu można: wiarę w swoje możliwości, zaufanie do siebie, poczucie kompetencji i skuteczności, pozwalanie sobie na błędy, nieprzejmowanie się tym, co pomyślą inni, wychodzeniem poza swój perfekcjonizm czy oswajanie wewnętrznego krytyka.
Tak, dużo tego!
Ale dobra wiadomość jest taka, że rozwijając jeden czynnik, pracujesz też nad innymi. Wszystkie one są ze sobą związane 🙂
Zobacz bezpłatne wyzwanie „Na czym budować pewność siebie?”, w którym możesz lepiej poznać i zobaczyć, jak wyglądają u Ciebie najważniejsze filary pewności siebie.
WYZWANIE O PEWNOŚCI SIEBIE
Co możesz zrobić?
Pewność siebie wiąże się z wiarą w siebie: że dasz radę, że możesz dużo osiągnąć.
Ale!
Nie o to chodzi, by wierzyć, że jeśli masz nieograniczone możliwości i jesteś chodzącym potencjałem – to jesteś skazana na sukces.
Pewność siebie to świadomość, że masz wielkie możliwości… aby się uczyć, zdobywać wiedzę, budować kompetencje, stawać się ekspertem – i tą drogą osiągniesz sukces. Innymi słowy: dasz radę poradzić sobie z niejednym wyzwaniem, jeśli włożysz w to swoją pracę.
I to nas prowadzi do kolejnego filara, na którym stoi pewność siebie. To pozwalanie sobie na błąd, akceptowanie porażek. To wyjście poza perfekcjonizm i pozwolenie sobie na to, że nie jest idealnie.
Osoby pewne siebie wiedzą, że podejmując różne wyzwania, angażując się w nowe zadania, przyjmując nowe obowiązki – mogą popełniać błędy. I te błędy niczego im nie ujmują. Oni wierzą, że błąd jest integralną częścią rozwoju i uczenia się, a ich pewność siebie pozwala im wyciągnąć wnioski i próbować po raz drugi.
Popełnianie błędów w pracy jest o tyle „trudne”, że wiele zależy od Twojego przełożonego i współpracowników, klientów. Im bardziej wspierające środowisko – tym łatwiej zaakceptować porażkę. Jeśli natomiast błędy są nam na każdym kroku wytykane – ich akceptacja jest większym wyzwaniem i musi opierać się na Twoim silnym przekonaniu, że ucząc się – masz prawo do błędu. Że na błędach się uczysz.
Jeśli będziesz brać lekcję ze swoich błędów i będziesz je naprawiać, a nie trwać w nich – będzie to skuteczna droga rozwoju. Także zawodowego.
Idąc dalej, ważne, by pamiętać, że pewności siebie nie sprzyja martwienie się, co pomyślą o Tobie inni. Zastanawianie się, co ktoś może o Tobie pomyśleć czy powiedzieć – hamuje Cię w tym, co naprawdę chcesz zrobić, wybrać i jak chcesz się zachować.
Pracując z ludźmi jesteśmy siłą rzeczy wystawiani na ich ocenę. Czasem jest to informacja zwrotna, czasem tylko nasz domysł, co ktoś myśli.
Pewność siebie wiąże się z zaufaniem do siebie, do swoich możliwości i kompetencji. Jeśli Twoja intuicja podpowiada Ci jakieś rozwiązanie – to idź za nią. I – jeśli tylko masz argumenty – broń swojego pomysłu.
I – co bardzo ważne – podważaj to, co mówi Ci w głowie Twój wewnętrzny krytyk. Albo nie dopuszczaj go do głosu. Nie pozwalaj, aby Cię hamował i odbierał Ci różne zawodowe szanse.
W sytuacji negatywnej informacji zwrotnej, pamiętaj aby oddzielić to, co zrobiłaś (czyli wykonane zadanie) od tego, kim jesteś.
Bo Twoje zadanie to nie Ty.
Osoby pewne siebie, kiedy dostają krytyczny feedback umieją ocenić, że chodzi o wykonane zadanie, natomiast nie wpływa to zasadniczo na ich obraz siebie ani poczucie własnej wartości.
Błąd nie odbiera Ci niczego z tego, kim jesteś. Błąd może Cię nauczyć.
Budowanie pewności siebie to proces
Najpiękniejsze w rozwijaniu pewności siebie jest to, że człowiek w tym procesie dojrzewa i nieprawdopodobnie się rozwija!
Staje się świadomy tego, jak funkcjonuje, czego się boi i dlaczego w określonej sytuacji nie powinien słuchać emocji czy tego krytycznego głosu w głowie – tylko sięgnąć po to, co podpowiada mu intuicja.
Rozwój pewności siebie sprawia, że inaczej myślisz, postrzegasz, a nawet czujesz! Że konfrontujesz swoje lęki i stres z tym, czego Ty rzeczywiście chcesz.
Podsumowując:
Pewność siebie jako kompetencja (złożona z określonych umiejętności, wiedzy i postaw) ma kluczowe znaczenie dla wykorzystywania Twoich możliwości i rozwijania potencjału.
Pewność siebie sprzyja osiągani satysfakcji zawodowej samorealizacji (poprzez angażowanie się w nowe wyzwania, podejmowanie dobrych decyzji, bycie autentycznym w pracy).
Pewność siebie można rozwijać – poprzez poszerzanie wiedzy o sobie samej, poprzez akceptację siebie i tego, że popełniasz błędy i próbowanie swoich sił wszędzie tam, gdzie masz ochotę to zrobić 🙂
Daj znać, na ile Twoja pewność siebie pozwala Ci się realizować w życiu 🙂
Agnieszka
Zostaw Komentarz